Ta je silně ovlivněna buddhismem, a tak se letos ve Frýdku-Místku organizace ujali členové místního centra buddhismu Diamantové cesty, kteří metody a učení tibetského buddhismu každodenně využívají. Pro veřejnost připravili promítání tří dokumentárních filmů, dvě přednášky buddhistických učitelů a informační výstavu, která je na náměstí Svobody k vidění už od pondělí 5. března. Zde si expozici prohlížela i Veronika Sobková. „Nešla jsem zde cíleně, ale mám chvíli čas, tak se dívám,“ řekla Deníku. „Ale je to spíše zvědavost, tohle téma mi nic neříká,“ dodala Veronika Sobková.

Tibetský buddhismus Diamantové cesty je v Česku nejrozšířenějším buddhistickým směrem. Členové meditačních center ve více než čtyřiceti českých městech však nejsou Tibeťané ani mniši. Jsou to Češi, kteří se rozhodli používat metody tibetského buddhismu v každodenním životě, aniž by se vzdali své práce, rodiny nebo způsobu života. Co je obsahem buddhistických učení a jaké metody osobního rozvoje buddhisté používají, se mohou dozvědět také návštěvníci přednášek a promítání ve Frýdku-Místku.

„Cílem buddhistických metod není vydělovat se ze společnosti, ale naopak využít všechny životní zkušenosti a dosáhnout plného lidského rozvoje. Díky meditaci se učíme zaujmout odstup od svých myšlenek a prožitků, a tak se stáváme svobodnějšími. Namísto rušivých pocitů rozvíjíme takové vlastnosti, jako jsou neohroženost, soucit, moudrost a radost,“ vysvětlil učitel buddhismu Diamantové cesty Roman Lauš, který bude na zámku ve Frýdku o svobodě mysli přednášet ve čtvrtek 15. března od 19 hodin. Součástí přednášky bude kromě prostoru pro otázky a odpovědi také ukázka buddhistické meditace.

Kromě přednášky připravili frýdecko-místečtí buddhisté také promítání tří dokumentárních filmů v Modrém salonku zdejší městské knihovny. Festival začíná v pondělí 12. března ruským dokumentem Průhledný lama. Týden poté následuje snímek Cesta do Bhútánu Země Guru rinpočheho, který bude doplněn také cestopisnou přednáškou Jaroslava Pešty.

Bhútán je malebné himalájské království, kde je dosud oficiálním náboženstvím buddhismus a namísto hrubého domácího produktu tam měří lidské štěstí. Ve čtvrtek 22. března festival skončí dánským dokumentem Buddhismus v moderním světě, který mapuje rostoucí zájem o tibetský buddhismus v evropských zemích. Nezávislí, vzdělaní Zápaďané nevnímají buddhismus jako náboženství, ale spíše jako cestu k osobnímu rozvoji. Mnozí z nich se stali žáky lamy Oleho Nydahla. Ten je jedním z prvních Evropanů, který získal titul buddhistického učitele lama a který byl pověřen významnými představiteli tibetského buddhismu, aby jej předával na Západě.