Absolvoval zhruba hodinovou exkurzi, při které viděl vše podstatné z výroby piva.
Areálem ho provázel manažer Petr Kwaczek, jenž někdejšímu předsedovi vlády vysvětloval jednotlivé technologie. Připomněl však také bohatou historii místního pivovaru, která se začala psát koncem roku 1970.
Petr Kwaczek naznačil, že současná produkce je necelé dva miliony hektolitrů piva za rok.
V minulosti to bylo o něco víc, v posledních letech se však projevila krize, navíc spotřeba piva klesá zejména u mladších generací. „Ti mladí už nejsou takoví přeborníci,“ reagoval Jiří Paroubek. A zavzpomínal na dobu, kdy jako kluk chodil svému otci se džbánkem pro pivo. „Dělá se to ještě dnes? To byly doby, kdy jsem vídával desítky lidí, kteří denně vypili pět šest piv. Dnes tihle přeborníci pomalu vymírají,“ konstatoval.
„Není to první pivovar, který jsem viděl, ale zaujal mě svou obrovskou rozlohou a výrobní kapacitou,“ řekl později Deníku. „Přiznám se, že mi Radegast chutná. Často volím hořké pivo,“ uvedl. Jiří Paroubek byl premiérem od dubna 2005 do srpna 2006. Naznačil, že si dobře pamatuje na to, že v té době se rozhodovalo, zda do Nošovic přijde automobilka Hyundai.
„Slyšel jsem tehdy hodně řečí, že Korejci odejdou, že to, že vytváříme závislost na automobilovém průmyslu, je špatně. Když jsem se na to ptal německého spolkového kancléře Gerharda Schrödera, co si o tom myslí, řekl: No, a máš nějakou jinou možnost?“ popisoval včera Jiří Paroubek. A po šesti letech je přesvědčen o tom, že tehdejší česká vláda chybu neudělala.
„Zvolili jsme tuhle cestu a ukázalo se, že je správná. Tisíce lidí mají zaměstnání jednak v tom podniku, jednak u spousty subdodavatelů v České republice,“ prohlásil. „V Moravskoslezském kraji je samozřejmě pořád vysoká nezaměstnanost, ale alespoň už nezaujímá první místo v republice jako před těmi šesti lety, kdy se ta situace zdála neřešitelná.“