Vzpomínková akce se uskutečnila u památníku na ulici 8. pěšího pluku. V úterý 14. března 1939 německá armáda začala obsazovat Ostravsko. Také k Místku se řítili příslušníci wehrmachtu a členové polního četnictva. Když před bránou někdejší textilní továrny, kde byla kasárna 3. praporu 8. pěšího pluku, zastavili Němci, strážný několikrát vystřelil a zalarmoval ostatní vojáky. Kapitán Pavlík, zastupující velitel, dal pokyn k obraně.

Statečná obrana kasáren způsobila nacistům citelné ztráty. Oficiální čísla Němci utajovali, ale odhadovalo se dvanáct mrtvých a řada zraněných. Následně byl boj ukončen a na rozkaz z velitelství pluku se místní vojáci vzdali. Začala se psát nejtemnější historie našich dějin od dob Bílé hory. Utrpení našeho národa bylo ale daleko bolestivější, když si následující okupace vyžádala na 350 tisíc obětí.

„Vždy budeme vzpomínat na více než osmdesátiletou historii města úzce spojenou s životem vojáků,“ řekl při vzpomínce náměstek primátora Frýdku-Místku Michal Pobucký.

„Nezapomeneme, že se mnohokrát osvědčila spolupráce města Frýdku-Místku s příslušníky armády. Především budeme stále hrdí na odvážené vystoupení vojáků v roce 1939,“ uzavřel Michal Pobucký.