Jsou všude, stejně jako se všude najde alespoň jeden líný či nezodpovědný pejskař. „Já po svém Maxíkovi uklízím vždycky, zrovna jsem jeden sáček vyhodil do koše,“ prohlásil včera 44letý Kamil Machovič ze Starého Města, když před polednem venčil zvíře za frýdeckým úřadem práce. „Všichni to ale nedělají. Hodně z nich. Pes se vysm…, a oni to tak nechají,“ zamyslel se. „Lidé by si měli po svém psovi uklízet,“ pravil. Zní to logicky, ale právě úklid je pro některé majitele ta nejtěžší věc na světě. „Někteří neuklízejí. Bydlím v ulici 1. máje, tam je hodně exkrementů i na chodníku,“ podotkl třiadvacetiletý Tomáš Zatloukal z Frýdku-Místku. Podle svých slov nepozoruje, že by se morálka pejskařů zlepšovala. „Mohlo by to být lepší,“ míní. Padesátnice Jarmila Maternová žije ve Frýdku. A odhaduje, že psí exkrementy sbírá třicet až čtyřicet procent lidí. „Ale těžko říct, já to nepočítám,“ smála se. „Sama psa nemám, nicméně opravdu vídávám ty, kteří své sáčky nosí. Na druhé straně hodně exkrementů je vidět i na chodnících. Kdyby je sbírali všichni, asi by tam nebyly.“

Pejskař Jan Sikora bydlí v centru Místku. Jak vidí majitele psů z okolí? „Nadávám na lidi, že mají psy. Po zimě, když sešel sníh, to tu bylo samé hov… Oni pustí psa, sami zůstanou ve vchodě, a pes samozřejmě lítá a vys… se. Je jich hodně,“ pravil důchodce a ukázal na nejvyšší panelák v ulici, který má šestnáct pater. „Tady ten věžák, to je strašné,“ mávl rukou.

Ve Frýdku-Místku je oficiálně 4194 psů. „Majitelům vydáváme sáčky na psí exkrementy, a to v budově magistrátu v Radniční ulici, na oddělení místních daní a poplatků,“ připomněla mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Zájemci dostávají sáčky po zaplacení poplatku za psa u správce poplatku nebo na pokladně magistrátu. „Každoročně si sáčky vyzvedává téměř 95 procent držitelů psů,“ upozornila mluvčí. „Vydávají se především držitelům psů, kteří bydlí v obytných domech pro jednoho psa je to 350 kusů,“ naznačila. Podle ní na to město ročně vyčleňuje zhruba 200 tisíc korun.

„Ve městě jsou také vytyčeny lokality pro volný pohyb psů, kde psi mohou pobíhat volně a jejich páníčkové po nich nemusí exkrementy uklízet. Mezi tato místa patří například okolí řeky Ostravice, přesněji pásmo od cyklostezky k vodě, nebo lokalita na Beskydské za protihlukovými valy,“ konstatovala Jana Matějíková. Třeba zmíněný Kamil Machovič ale exkrementy uklízí, i když se jeho pes Max zaběhne k vodě pod cyklostezkou. Používá vlastní sáčky, které má pořád u sebe.   

Vstřícný k pejskařům je 19letý mladík, který se představil jako Josef. „Když jsou v přírodě, tak nemusí být zodpovědní. Exkrementy můžou být dobré hnojivo. Nezodpovědní jsou, když to neuklízejí z chodníků. Ale v případě trávy mi to nevadí. Naopak když do toho šlápnu, cítím se být šťastný. Vždyť to přináší štěstí.“