A již nyní je jasné, že ne všichni budou spokojeni. Na páteční schůzce, při které se v Třinci sešli starostové se zástupci ŘSD a ministerstva dopravy, zaznělo, že ze čtyř vybraných nadjezdů se budou rušit „pouze“ dva.

Nespokojenost panuje v třineckých Neborech, kde lidé zřejmě přijdou o nadchod, který si v minulosti po velkém úsilí prosadili. „Já to považuji za velice, velice nešťastné řešení,“ řekl předseda osadního výboru Adolf Bolek. Dodal, že pokud se stavba skutečně vypustí, odřízne to obyvatele jižní strany osady ze směru od Gutů a Oldřichovic.

„Již nyní docházejí k autobusové zastávce i jeden a půl kilometru. Bez nadchodu by se to prodloužilo o další kilometr. Přitom se tam staví další baráky,“ naznačil Adolf Bolek. „Mám velké obavy, že lidé pak budou chodit přes novou komunikaci. Čili je to problém z hlediska vzdálenosti a bezpečnosti,“ pravil.

Zástupci ŘSD to v Třinci neměli jednoduché. Vpravo Tomáš Mráček, který mluvil o tom, že se hledají úspory. V opačném případě přeložku silnice nelze stavět z evropských fondů.Zástupci ŘSD to v Třinci neměli jednoduché. Vpravo Tomáš Mráček, který mluvil o tom, že se hledají úspory. V opačném případě přeložku silnice nelze stavět z evropských fondů. Foto: Marek Cholewa

Bolek zdůraznil, že Nebory nechtějí přípravu stavby nijak zdržovat. Na druhou stranu ale bylo kategoricky řečeno, že bez zrušeného nadchodu se nová cesta nezačne stavět, což považuje za vydírání. ŘSD počítá se stavbou od roku 2014, a tak s tímto termínem operuje i Adolf Bolek „Já si myslím, že je reálný. Zatím nevím přesně, kolik pozemků je u nás vykoupeno, ale my jsme ochotni se přidat, budeme ovlivňovat a prosit občany.“

O něco menší optimistkou je Lenka Husarová, starostka Návsí. Tato obec má po obchvatu Jablunkova dopravu vyřešenou jen zdánlivě, protože řada lidí denně jezdí do Třince. „Velice oceňuji, že se konečně jednalo se zástupci ŘSD, protože na předcházejících jednáních jsem je postrádala,“ řekla k páteční schůzce.

„Několikrát tam zaznělo, že nejdůležitější je příprava. S tím plně souhlasím, ale nezbavím se pocitu, že na to se mělo vsadit od prvopočátku a to se trochu podcenilo. Věřím, že si teď všichni uvědomují, že síly se musí sjednotit. Přes všechny snahy ale rok 2014 nevidím jako rok zahájení, i když by to bylo krásné,“ sdělila Lenka Husarová redakci.

„Z pátečního jednání mám rozpačitý pocit,“ říká naopak starosta Bystřice Ladislav Olšar. V diskusi ho prý zaujalo, že dosud nejsou vyjednány konkrétní programy z EU pro Českou republiku pro období 2014 až 2020. „Z toho plyne, že se jedná opět o slib a těch už jsme slyšeli dost.“