„Dovezen byl z Holandska. Jeho cena se zatím pohybuje kolem osmi tisíc eur. Tohle zařízení nám pomůže ušetřit nemalé náklady za elektřinu, protože je schopné ji z odpadního tepla vyrábět,“ řekl ředitel hotelu Zlatý orel Rostislav Cserey.

S realizací tohoto projektu podstatným způsobem pomohlo občanské sdružení Energie pro každého a Vysoká škola Báňská v Ostravě. 

Na český trh se Stirlingův motor vrací téměř po dvou stovkách let. „Chtěli bychom, aby se toto zařízení vyrábělo v České republice. Zatím je jeho pořizovací cena pro domácnosti hodně vysoká. Naší snahou je získat politickou podporu k tomu, aby se vytvořily takové dotační programy, které by cenu pro občany snížily. Tato jednotka je zajímavá vysokou účinností, jelikož využívá energii zhruba až na osmadevadesát procent. Kromě tepla dokáže vyrábět i elektrickou energii. Široké využití by mělo samozřejmě příznivý dopad i na životní prostředí,“ zamyslel se během akce člen občanského sdružení Energie pro každého Antonín Kuboš.

Více o motoru a projektu se dočtete v pátečním Deníku
#flash|https://g.denik.cz/73/83/denik_tisk.swf|500|115|denik_tisk#

Vážení čtenáři, Deník na svém webu nezveřejňuje celý obsah novin a celé znění všech článků. Ucelené zpravodajství z regionu, České republiky i zahraničí, kultury a sportu, a také rubriky zábavy, osobní inzerce nebo speciální přílohy najdete v tištěném vydání Vašeho deníku nebo ve zlevněné předplacené internetové verzi. Aplikaci e-paper najdete ve spodní části těchto webových stránek. Deník v plném znění takto můžete po připojení číst kdykoli a kdekoli na počítači nebo mobilním zařízení. Stránky i jednotlivé články můžete tisknout nebo archivovat.