Každá tragická nehoda, při níž někdo zahyne, je smutná, nejsmutnější však je, když postiženým je dítě, navíc když se tak stane při činnosti dětem nejvlastnější, při hře. Ty děti tenkrát byly čtyři. Devítiletý Josef Košický, jedenáctiletý Václav Fuciman a osmiletý Alois Moškoř byli žáky obecné školy chlapecké. Ten poslední a nejmladší sedmiletý Karel Jež navštěvoval německou obecnou školu. Všichni čtyři kluci bydleli v nedaleké Mariánské ulici v domě číslo 731.

Pomník obětem výbuchu. Celou událost, k níž došlo před osmdesáti lety, v pondělí 4. dubna 1932 před druhou hodinou odpolední na poli nad frýdeckým židovským templem, si můžeme rekonstruovat na základě několika stručných zápisů v městské a školní kronice a ze zprávy z dobového tisku. Chlapci našli na nedalekém smetišti, kde sbírali staré vyhozené hrnce, plechovou nádobu, o níž se domnívali, že se jedná o plechovku od sidolu, a chtěli ji otevřít.

Nejdříve zkoušeli páčit z jedné, pak z druhé strany, a když to nepomáhalo, začali do ní mlátit klackem. Výbuch byl údajně slyšet po celém městě. Následně bylo určeno, že domnělá plechovka od sidolu byla ve skutečnosti italský ofenzivní granát a někdo jej na smetiště odhodil patrně z obavy z domovních prohlídek po nedávných komunistických nepokojích v Karlově huti. V tisku je ostatně i oznámení, že v této souvislosti byl v dalších dnech zatčen jeden dělník z Lískovce.

Pomník obětem výbuchu. Foto: Miroslav Lysek

Dva chlapce výbuch usmrtil na místě, třetí vykrvácel cestou do nemocnice. Čtvrtý, Alois Moškoř, měl kliku, byl sice zraněn poměrně vážně, ale nikoliv smrtelně, a tak nešťastnou událost přežil. Jedenáctého září byl za velké účasti školní mládeže, učitelů, některých místních spolků a starosty města na místě tragédie odhalen pomníček, který dala na své náklady zhotovit Dělnická tělocvičná jednota Frýdek, jejímiž členy chlapci byli. Je to ten zanedbaný pomníček na rohu ulic Na Aleji a Nad Lipinou.

TOMÁŠ ADAMEC
Autor článku je ředitelem Státního okresního archivu Frýdek-Místek