Devětatřicetiletý muž vidí hřiště z oken své kanceláře, v rozhovoru pro Deník ale naznačuje, že během sezony se ke svému koníčku občas vůbec nedostane.
Golfové hřiště v Ropici bylo otevřeno před osmi lety. Co tomu předcházelo? Jakou tradici má vlastně golf na Třinecku?
Hřiště samotné bylo vybudováno v roce 2004, lze ale připomenout, že historie golfu v Třinci sahá do roku 1976, kdy byl založen oddíl TJ Tesla Oldřichovice v té době měl patnáct členů, kteří hráli v Šilheřovicích. Golfový klub v Ropici pak vznikl v roce 1995, jeho členové tu měli v podstatě cvičné hřiště, které samozřejmě vůbec nemůžeme srovnávat se současnou podobou areálu. Dříve tu byly pastviny, louky, dnes se dá říct, že je zde golfový ráj na prahu Beskyd.
Jaké jsou základní parametry hřiště a jak je golfovou veřejností vnímáno?
Návrh projektu byl vytvořen jedním z nejvýznamnějších evropských architektů, Rakušanem Hansem Georgem Erhardtem, jehož cit pro krásu podhorského prostředí dal vzniknout jedinečnému osmnáctijamkovému mistrovskému hřišti. Patříme mezi Top 10 českých golfových hřišť, získali jsme i ocenění v anketě Golfový areál roku 2010 a 2011. Hřiště leží v nadmořské výšce 310 metrů nad mořem a nejen svými parametry délkou 5398 metrů ze žlutých odpališť, 4755 metrů z červených odpališť, par 72 je vhodné jak pro konání mistrovských akcí, tak pro sportovní i rekreační golf. Hráči zde najdou panoramatické výhledy na Slezské Beskydys dominantou Javorového vrchu, špičkové hřiště s vodními překážkami, četnými bunkry, vlnící linie fairwayí i zajímavě tvarované greeny. Zajímavý design mohou ocenit například během hry na jamce číslo 7, a to zejména při západu slunce. Golfisté mají úžasný požitek ze hry díky promyšlenému a rafinovanému uspořádání jednotlivých jamek. Náročná a poměrně zrádná je už jamka číslo 3, krásná je rovněž jamka číslo 11 s vodní překážkou a četnými bunkry. A posledním skvostem hřiště s náročnou ranou kolem stromu je samozřejmě jamka číslo 18. Pro hráče, kteří mají dostatečně dlouhý odpal, je výzvou pokusit se o překonání potoka. Hráči, kteří dlouhým odpalem nedisponují, potok nepřekonají a až druhým odpalem se dostanou na výše položenou část dráhy za potokem.
Je areál v Ropici vhodný i pro úplné začátečníky?
Ano, hlavně z toho důvodu, že se zde nachází i šestijamkové veřejné hřiště. Na něm si může v podstatě zahrát každý. Bez nadsázky se dá říct, že je určeno celé široké veřejnosti. Začátečník zde zjistí, zda ho to baví, zjistí, o čem golf vlastně je. Celodenní vstup na veřejné hřiště stojí 250 korun přes týden a 300 korun o víkendu. Což je levnější než permanentka na lyže nebo tenis. Zájemce si u nás může půjčit hole za padesát korun. Pro úplné začátečníky to není drahé, i golfovou výbavu, když si člověk chce koupit vlastní hole, si lze pořídit od nějakých dvou tisíc korun.
Mají lidé možnost si v nejbližší době golfový areál prohlédnout?
Ropice Golf Resort pořádá už v úterý 1. května od 9 hodin den otevřených dveří. Všichni zájemci si mohou přijít zdarma vyzkoušet golfovou hru na veřejném šestijamkovém hřišti, navíc pod dohledem profesionálních trenérů. A budou si moci také zasoutěžit v golfových dovednostech. Den otevřených dveří potrvá až do odpoledních hodin.
Jak je ropické hřiště golfisty využíváno? Kolik akcí se zde v průběhu roku koná?
Pro představu: v loňském roce bylo na osmnáctijamkovém mistrovském hřišti odehráno 18 278 her, což je oproti roku 2010 nárůst přibližně o pět tisíc her. Na veřejném hřišti jsme loni napočítali 2378 her. Samozřejmě jsou hráči, kteří u nás hrají během roku pravidelně. Pokud jde o turnaje, firemní a jiné akce, v loňském roce jich tu bylo přes šedesát. A letos v dubnu jsme měli už sedm akcí, například se zde byli podívat handicapovaní. Musím říct, že já se vždycky na začátek sezony těším začnou chodit lidi, začne shon a frmol. Právě ve čtvrtek jsme tady měli firmu, která měla dopoledne zde v areálu školení bezpečnosti včetně ukázek hasičů. Následně si zahráli golf na veřejném hřišti, což je, řekl bych, jiný pohled na to, jak může taková firemní akce v rámci povinného školení vypadat.
Jaké známé osobnosti si už v Ropici zahrály golf?
Trénoval tady Jaromír Jágr, hrál tu i bývalý vynikající tenista Karel Nováček ten by tady shodou okolností měl být v sobotu na turnaji. Mohu jmenovat herce Jiřího Bartošku, Karla Heřmánka, z dalších známých tváří to byly třeba Kateřina Stočesová či Jitka Kocurová.
Vy sám golf hrajete? Máte na něj čas?
Golf samozřejmě hraju, a to asi od roku 2002, čili deset let. Je to relaxace. Ze začátku jsem byl soutěživý, dnes se člověk spíš kochá okolní přírodou, vnímá vůně, krajinu. K tomu se ale musí postupně dospět. Je pravda, že na golf to mám blízko, to je výhoda tohoto zaměstnání, ale napadá mě přísloví, že pod svícnem je největší tma (smích). Kolikrát si s manželkou naplánujeme, že si půjdeme o volném víkendu zahrát, ale člověk po příjezdu zjistí, že je zapotřebí řešit to či ono, takže to občas nevyjde. V letních měsících někdy přijedu do areálu už na půl šestou, kdy hřiště ještě není pro hráče otevřeno, a za hodinku a půl si s bagem „proběhnu" devítku (devět jamek pozn. red.). A pak už jsem v sedm hodin v práci. Golf mě baví i v televizi, naštěstí přenosy z USA jsou v noci, takže je mohu sledovat vesměs pravidelně.
Jaká je vlastně životnost golfových hřišť? Vydrží desítky let ve stejné podobě, nebo je nutné je po určité době rekonstruovat?
Golf se vyvíjí stejně jako každý jiný sport, zejména z hlediska technologie golfových holí, ale i techniky švihu. Nejlepší profesionální hráči se začali „prodlužovat", mají zkrátka delší rány než v minulosti. To je důvod, proč ve světě stará hřiště rekonstruují aby to pro profesionály nebylo tak snadné. My v této situaci nejsme. Já jsem přesvědčen o tom, že golfové hřiště v této podobě tady může být klidně i za sto let. Je to všechno jen o povětrnostních podmínkách a kvalitě údržby.