Lidé do nich za loňský rok odevzdali 150 tun drobných elektrospotřebičů z domácností. A nejen do nich. Na podporu ekologické recyklace jsou ve městě umístěny také dva takzvané sběrné E-domky, ve kterých zpravidla končí televize nebo počítačové monitory.

Město získalo certifikát

Na základě zpětného odběru a recyklace právě tohoto elektroodpadu získalo město certifikát k environmentálnímu vyúčtování od společnosti Asekol, která se zpětným odběrem zabývá. „Velice oceňuji zodpovědný přístup občanů k třídění elektroodpadu. Loni odevzdali do sběrných dvorů téměř šest tisíc televizorů a monitorů, což je v porovnání například s rokem 2009 o tisíc kusů více. Odevzdáním starých elektrospotřebičů do sběrných dvorů šetříme životní prostředí a také naše zdraví," řekl náměstek primátora Frýdku-Místku Michal Pobucký.

Další úspěch zaznamenala také ZŠ a MŠ Morávka. Ta se spolu s dalšími školami z celé republiky zapojila do recyklačního programu s názvem Recyklohraní, konaného pod záštitou ministerstva školství.

Všechny soutěžní školy obdržely zdarma nádoby na sběr baterií a drobného elektrozařízení. Za každý sebraný kilogram drobného elektrozařízení získaly tři body, za každý sebraný kilogram baterií až pět bodů. Za splnění zadaného úkolu z Recyklohraní mohli žáci získat až dvě stě bodů. Po nasbírání dostatečného počtu si nakonec škola mohla vybrat dárek z internetového katalogu.

Morávka obsadila druhé místo

ZŠ a MŠ Morávka si „vysbírala" druhé místo. „Výsledky za loňský podzim jsou ohromující, jsme moc rádi, že je program Recyklohraní na školách tak úspěšný. Znamená to, že žáky baví a nám se je díky tomu daří vzdělávat v oblasti sběru a recyklace elektroodpadu," uvedla Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti Asekol, která soutěž vyhlásila.