„Poprvé jsem operaci 3D laparoskopem viděl ve Fakultní nemocnici v Brně, kde operoval profesor Zdeněk Kala. Nyní jsem si to mohl vyzkoušet na vlastní kůži. Je to oproti klasické laparoskopii obrovský rozdíl," řekl po operaci primář Daniel Worek.

Mluvčí Nemocnice Třinec Andrea Skřičková uvedla, že tato metoda k nám přišla z Ameriky. Čeští lékaři jsou jedni z prvních v Evropě, kteří mají možnost s tímto přístrojem operovat a vyzkoušet si výhody 3D laparoskopu. Vysokou kvalitu obrazu, která je v tomto případě nejdůležitějším prvkem celého systému, poskytují 3D stereoskopické laparoskopy a speciální robotické rameno, na kterém je kamera umístěna.

Díky integrovanému záznamovému zařízení lze navíc nahrávat fotografie i videosoubory v dvojrozměrném zobrazení s vysokým rozlišením, a na celý průběh operace je tedy možné se zpětně podívat. Prostorové vidění a vysoké rozlišení Full HD monitoru významně napomáhá lékaři rozpoznat, správně uchopit a přesně separovat i velmi jemné tkáně a křehké struktury.

To jsou pozitiva, která chválí i Daniel Worek: „3D obraz dovoluje maximální přesnost, operatér je schopen vnímat hloubku, rozlišit jednotlivé struktury orgánů a zvýšená přesnost operačního výkonu přispívá k maximálnímu bezpečí pacienta." Existují i nějaká negativa? „Ne každý toleruje 3D obraz, proto ne každý operatér může na tomto přístroji operovat, to je asi jediné omezení. Pro pacienta nejsou rizika žádná," upřesnil primář. Tento 3D laparoskop najde uplatnění u 99 procent všech laparoskopických výkonů, které se v dnešní době provádějí. „Vidím v této metodě konkurenci současné robotické chirurgie," dodal Daniel Worek.