„Po škole jsem odcestoval do Španělska, kde jsem jezdil stopem a v ulicích hrál na kytaru. Domů jsem se z ciziny vrátil v zimě. Na jaře roku 2006 jsem pak absolvoval konkurz na kastelána hradu Hukvaldy - a osud tomu zřejmě takto chtěl, vyhrál jsem," zavzpomínal na své začátky Miroslav Holiš, který prozradil, co práce kastelána obnáší. „Je toho opravdu hodně. Samozřejmě jako základ otevírání a zavírání hradu. Ale především je to taková manažerská činnost, vytvářím program hradních akcí na celou sezonu, kterých je letos kolem dvaceti. Dále to jsou také mediální činnosti a reklamy o hradě. V neposlední řadě občas i nějaká ta úředničina, občas i provázím školy či zájezdy, někdy se nebráním ani sečení trávy. Během sezony jsem na hradě téměř každý den od rána do večera, volné víkendy nebo svátky neznám. Je to daň, jenže odměnou je hradní romantika," zasnil se Miroslav Holiš, jenž hradní akce sám vymýšlí.

„Když končí jedna sezona, vytvářím už novou, aby hned po novém roce bylo vše zajištěno. Hodně mi pomáhá při realizaci historických akcí má skupina šermu Rytíři z Hückeswagen, se kterou jsme například loni postavili sedmimetrový prak - neboli trebuchet," sdělil Miroslav Holiš, který se rozpovídal i o svých zálibách. „Má záliba je má práce. Volného času mám opravdu málo. Odpočívám historickým šermem. Dále se věnuji sladkovodní a mořské akvaristice, rád se podívám na dobrý film, poslechnu si hudbu a zajímám se o všeobecné dění," vyjmenoval Miroslav Holiš, jenž na dovolenou nemá prakticky ani čas. „To slovo téměř neznám. Když ale skončí hlavní sezona, pár dní si volno určitě udělám. Nejspíše pojedu s naší skupinou šermu na některé hrady do Čech či na Slovensko," naznačil kastelán, který se závěrem dotkl i tajemna.

„Každý hrad si během své epochy slávy zažil své. Hukvaldský hrad fungoval téměř pět set let, než se opustil a proměnil v romantickou zříceninu. Událo se tady toho hodně, jak zlých věcí - tak i těch dobrých. I když některé stopy zůstávají, hrad si svým životem žije v poklidu dále. Držím se svého názoru, že pokud já neublížím hradu, hrad neublíží mně," dodal kastelán.

Hrad Hukvaldy byl v obležení dětí, které hledaly poklady
OBRAZEM: Hrad Hukvaldy se vrátil do středověku