Vše začalo úderem šestnácté hodiny slavnostním shromážděním. Po projevu starosty Vladimíra Malarze a předání vyznamenání se od sedmnácté hodiny uskutečnil galakoncert k výročí založení obce. Mezi účinkujícími byl například známý herec Vladimír Kratina, který se chopil moderátorského žez­la.

Zdárně mu sekundovaly Barbora Kuběnová a Iveta Zalubilová. „Byl jsem pozván na vaše kulaté výročí – a jsem tomu samozřejmě rád. Až do Prahy se nám doneslo, že tady máte skvělý ochotnický spolek. Zaprvé je důležité mít co slavit, zadruhé vybrat správné účinkující. Předně bych se ale ponořil do kroniky. Chtělo by to pohodlné křeslo a trochu klidu ke studiu," pobavil hned v úvodu všechny přítomné Vladimír Kratina, načež v tom křesle spokojeně usnul.

Během galakoncertu se na podiu mimo jiné představil soubor Hasičan, Ochotnický spolek Malenovický, Liselotte Rokyta, Dětský taneční soubor pod vedením Jany Ramíkové, Cimbálová muzika Kotci, Dětský folklorní soubor Borověnka, Dětský národopisný soubor ZŠ Nová ves, Daniela Sajdlová a Schola Nova z Frýdlantu nad Ostravicí, Dětský pěvecký soubor Scholička, taneční soubor pod vedením Lucie Dubravcové. Velký ohlas mělo také vystoupení Martina Chodúra, Daniely Sajdlové a skupiny Mach 11.

„O akci byl mimořádný zájem. I když Malenovice mají oficiálně 640 obyvatel, přišlo nám sem téměř devět set lidí, což je skvělá účast. Přišli sem tedy i lidé z okolních měst a obcí," zamyslel se jeden z pořadatelů. „Ten program je opravdu hodně zajímavý. Jenom to počasí by mohlo být lepší. Právě začíná poprchávat," řekl šestnáctiletý Tomáš Štaud z Malenovic.

Někteří do Malenovic přijeli i na kole. „Dojela jsem z Frýdku-Místku. Byla jsem tu asi za padesát minut. Přijala jsem pozvání od mé třicetileté sestřenice, která tu vystupuje v jednom pěveckém sboru. Jsem na její výkon zvědavá, protože ji vlastně v akci uvidím poprvé. Zdejší obec, která je mezi horami, na mě působí příjemným dojmem," vyjádřila své pocity čtyřiadvacetiletá Pavla Lepíková. „Jsem ráda, že jsem tady se synem Dominikem, kterému jsou čtyři a půl, a dcerou Lucinkou, která už má šest roků, přišla. Program nám přijde zajímavý," byla spokojená maminka Renáta Horáková z Frýdlantu nad Ostravicí.

„Průběh oslav je podle mě důstojný. Až odvezu dceru, tak se sem ještě ráda vrátím. Stejně bydlím jen kousek odtud," svěřila se Bohuslava Kmošťáková z Malenovic.

Hlavní pořadatelka Miluše Plevová poodhalila samotné přípravy. „Ten program se musel samozřejmě dopředu pečlivě nazkoušet. Byla to velká dřina. Naším cílem bylo propojit amatéry s profesionálními umělci, což se nám povedlo," hodnotila Miluše Plevová.

Od devatenácté hodiny až do půlnoci na to navázala taneční zábava, která končila až hodně po půlnoci.