Možná, že kdyby se po vodní hladině pohyboval záchranářský člun, tak by se tam v neděli nemusel utopit sedmnáctiletý mladík. Bohužel pobřežní hlídka nemůže na přehradě působit bez podpory okolních obcí. Ty se však k tomu zatím stavěly rezervovaně.

Podle starostky Lučiny Soni Blahutové o zřízení záchranné služby v obci proběhne diskuse.

„Ta debata na tohle téma začala už za bývalého starosty. Protože jsem zdravotník, tak bych samozřejmě nebyla proti. Nezáleží to ale jenom na mně, své k tomu musí říct nejen radní, ale i zastupitelé. I když i naše obec má napjatý rozpočet, vodní záchranná služba by u nás být každopádně měla," uvedla starostka s tím, že by na toto téma chtěla jednat s ostatními obcemi.

Karel Obluk: Je to problém Lučiny

O záchranné službě nechtěl ani slyšet starosta Soběšovic Karel Obluk.

„Přehrada je v katastru Lučiny, ne Soběšovic," odmítl se o problému bavit starosta obce, která i na svých stránkách zve turisty k rekreačnímu využití Žermanické přehrady, která břehy obce omývá.

V minulosti přitom na přehradě, kde se někdo utopí téměř každý rok, sloužila Vodní záchranná služba Těrlicko. „Několik let jsme tam sloužili o prázdninách a víkendech, nicméně tam byl problém v tom, že se nám obce musely skládat na provoz a bohužel se nedokázaly domluvit," sdělil zakladatel Vodní záchranné služby Těrlicko Jan Siuda s tím, že by určitě bylo lepší, pokud by na Žermanicích byla nějaká stálá jednotka.

Jak Siuda naznačil, život mladého člověka by v takovém případě vyhasnout nemusel. „Netvrdíme, že se podaří život tonoucího zachránit vždy, protože přehrada je rozlehlá a pomoc musí přijít během opravdu krátké doby. Ovšem šance na úspěšnou záchranu je s přítomností záchranářů mnohem vyšší," řekl Jan Siuda.

Podle starosty Dolních Domaslavic Pavla Postůvky nebyla záchranná služba na Žermanicích účinná. „Měli jen jedno stanoviště, takže než se přesunula k tonoucímu na jiné místo, tak už bohužel pomoc nebyla účinná," vysvětlil Pavel Postůvka.

Řešením by podle něj mohlo být, kdyby hlídky byly na více stanovištích. To by podle něj ale bylo finančně náročné.