Správní žalobou se tak domáhají informací, které se dle vyjádření předsedy ODS Petra Konůpky nedaří od společnosti získat už dva roky.

„Naše opakované dotazy, týkající se hospodaření firmy Distep, vedení firmy i Statutární město Frýdek-Místek vesměs ignorovali a odmítali odpovídat. Nepomohly ani naše stížnosti, odvolání či rozhodnutí krajského úřadu věci poskytnout. Když jsme se proti takovému postupu letos v březnu odvolali, v zákonné lhůtě napřed nikdo nereagoval. Až v červnu jsme dostali rozhodnutí představenstva společnosti, že na informace nemáme nárok. A zároveň nám firma protiprávně vyčíslila poplatek za odpověď ve výši tři tisíce korun," postěžoval si Petr Konůpka.

To, že na společnost Distep bylo doručeno již několik žádostí o poskytnutí informací, její vedení nepopírá.

„Zástupcům klubu zastupitelů ODS byly předány ty informace, které nejsou specifikovány jako obchodní tajemství firmy a naplňují skutkové znaky obchodního tajemství nebo ty, které podléhají zákonu na ochranu osobních údajů," upřesnila zástupkyně ředitele Stanislava Ciahotná.

Takový přístup se však opozičním zastupitelům nelíbí, neboť společnost zachází s veřejnými financemi. Rádi by znali předběžné kalkulace ceny tepelné energie na roky 2010, 2011 a 2012 a také výslednou kalkulaci za roky 2010 až 2011, včetně stručného vysvětlení rozdílu plánované a skutečné ceny tepla.

Opozice dále žádá informace o způsobu zadání, výběru dodavatele a realizaci veřejné zakázky na montáž patních měřičů TUV v roce 2010, které přišly na 40 milionů korun a podle opozice jsou zcela zbytečné.

Jak sami tvrdí, letošním překvapením pro ně bylo, když zjistili, že Distep údajně finančním darem ve výši 3,5 milionu korun Národnímu domu mimo jiné vykryl ztrátu z reprezentačního plesu města ve výši 573 tisíc korun.

„Tato částka v žádném případě nepředražuje tepelnou energii, protože částka na poskytnutý dar nevstupuje do kalkulace cen tepelné energie a je kryta z jiných činností společnosti," ohradila se Stanislava Ciahotná.

K celé záležitosti se v nejbližších dnech vyjádří také magistrát na své tiskové konferenci.

Čtěte také o tématu:
Distep tvrdí, že zastupitel loboval, ten to popírá
Ředitel Distepu Jonas: Nejsme tak drazí