O šachového krále a královnu. Tak zněl název akce, která se konala v jedné z budov Střediska volného času Klíč. „Přihlásilo se šestatřicet dětí. Nejmladší účastník letos slaví pět let, nejstarší je o deset let starší," uvedl pořadatel a pedagog volného času Antonín Surma. Soutěž je součástí Prázdnin ve městě, které odstartovaly na začátku července. „Připravili jsme na pětačtyřicet akcí, které obsahují různé volně přístupné aktivity," zhodnotil zástupce ředitele SVČ Klíč Patrik Siegelstein.

Pátého ročníku šachového klání se zúčastnili zejména členové frýdecko-místeckých šachových kroužků. „Přijely ale i děti z Frýdlantu nad Ostravicí, Orlové či Prahy, které jsou tady na prázdninách," popsal Antonín Surma. Každý soutěžící odehrál sedm partií klasické verze šachů. Nejúspěšnější chlapci a dívky ze třech věkových kategorií získali poháry a medaile. Zbytek obdržel za své snažení sladkou odměnu. „Děti jsou šikovné, většina z nich hraje šachy už od mateřské školy. Jsou to více méně sportovci," konstatoval Antonín Surma.

Dětem se šachový turnaj líbil. „Šachy mě baví. Naučil jsem se je hrát ve školce, nikdo z rodiny mě jinak k šachům nevedl," řekl jeden ze soutěžících Petr David Lanča. Soutěž se zamlouvala i ostatním. „Šachy jsou pro mě zábava. Začal jsem se o ně zajímat díky dědovi," uvedl například René Bosák. Další možnost zúčastnit se šachového klání budou mít děti už v polovině srpna. Do té doby můžou navštívit řadu dalších akcí. Už zítra se třeba školáci naučí, jak se stát malým záchranářem. Různorodé aktivity připravují organizátoři na každý všední prázdninový den. Na akcích spolupracují vedle Střediska volného času Klíč další subjekty, které se zabývají volným časem dětí a mládeže ve Frýdku-Místku. „Nově je to například oblastní spolek Českého červeného kříže, Centrum Pramínek nebo judisté ze Skalice," zakončil Patrik Siegelstein.

Lukáš Morys