Pod vedením známého kouzelníka Pavla Kožíška se tam děti učí působivé triky a iluze. V areálu rekreačního střediska Krkoška se to tento týden hemží dětmi různého věku. Zdaleka ne všichni se ale věnují kouzlení.

Agentura7 na stejném místě pořádá například i divadelní, sportovní či taneční tábor.

„Aktuálně tady je zhruba 350 dětí ve věku od šesti do osmnácti let. Během léta se tady vystřídají asi dvě tisícovky táborníků," objasňuje jeden z oddílových vedoucích, Martin Svoboda.

Z rozlehlého stanu poblíž chatek se mezitím ozývá hlasitá hudba. Tancující děvčata tam připravují své vystoupení. Brzy je ale střídá dvanáctka dětí, které kouzelník Pavel Kožíšek učí základy svého řemesla.

„Někteří už kouzlit trochu umí, jiní jsou naprostí začátečníci. Dopoledne máme intenzivní trénink, potom o polední pauze si děti mohou kouzla vyrábět a večer procvičujeme," popisuje Pavel Kožíšek.

O tom, že kouzlení děti baví, známý iluzionista nepochybuje. Dětem se podle něj líbí i celotáborové aktivity, přesto by chtěly pořád čarovat.

Například u oběda mizí rohlíky a ohýbají se lžíce. „Když něco zmizí, okamžitě jsme v podezření, ale kolikrát jsme v tom úplně nevinně," usmívá se ředitel Divadla kouzel. Že děti nezahálejí, o tom svědčí jejich krátké vystoupení.

K vidění jsou kouzla s lanem a provázkem, karetní triky či zmizení a nečekané objevení míčků. Nechyběla dokonce ani levitace. Pěkné počasí ale malí čarodějové vykouzlit nedokázali.

„Na počasí máme smůlu. Je docela problém udělat táborák," stěžuje si Pavel Kožíšek. Při tréninku uvnitř budovy ale déšť nevadí. Kouzelnické zásady platí vždy a všude.

„Děti znají spoustu triků z internetu, z DVD, ale neznají kouzelnické myšlení. Některé děti, které mají s kouzlením zkušenosti, dělají těžko odstranitelné školácké chyby," říká zřejmě nejznámější český kouzelník, který tvrdí, že je důležité kouzlo správně prodat. „Každý kouzelník má za úkol si vymyslet svůj vlastní příběh, aby se odlišil od ostatních," uzavírá Pavel Kožíšek.

Kouzlení mě pořád baví, říká Pavel Kožíšek

Ke kouzlení se dostal náhodou. Když byl ještě malý kluk, půjčil si v dětské knihovně knížku pro začínající kouzelníky. Původně ji nechtěl, bavily ho známky. Jenže kouzla ho uchvátila a už je nikdy neopustil. „Paní knihovnice mi tehdy vrazila knížku do ruky. Tohle náhodné setkání s knížkou ovlivnilo celý můj život," popisuje Pavel Kožíšek.

Kouzelník Pavel Kožíšek nechal levitovat jednoho ze svých svěřenců. Po skončení univerzity stál známý český kouzelník před důležitým rozhodnutím. Bude se živit stejně jako jeho ostatní kolegové z ročníku, nebo bude dělat to, co ho baví? Volba byla jednoduchá. „Nikdy jsem toho nelitoval. Moje práce je i mým koníčkem. To je asi to nejkrásnější, co může člověka potkat," tvrdí iluzionista.

Kouzlení ho bavilo natolik, že před devíti lety založil v malé vesnici za Prahou Divadlo kouzel. „Když jsem jej zakládal, lidé ze showbyznysu si ťukali na čelo a říkali mi, že jsem se zbláznil," přiznává Pavel Kožíšek. Vypůjčil si model z Japonska, kde byl u vzniku podobného divadla kousek za Tokiem, na hlavním silničním tahu. A tento princip zafungoval.

„Tím, že jsme jediní u nás, si na divácký zájem nemůžeme stěžovat," oddychuje si. Divadlo pro něj přesto není prý žádný byznys, nýbrž hodně drahý koníček. „Našli si k nám cestu diváci z celé republiky," pochvaluje si. Ačkoli je Divadlo Kouzel určeno hlavně pro děti, hrají v něm představení i pro dospělé. „Dospělí se většinou tváří, že přišli jen jako doprovod. Kouzla je nakonec také uchvátí," pochvaluje si tyto reakce iluzionista, který se snaží představovat v divadle novinky z celého světa. Podle něj je sice těžké vymýšlet nová kouzla, je potřeba ale překvapovat diváky.

„Kouzlo je zboží jako každé jiné. Koupíte si autorská práva a know-how, které je to nejcennější," myslí si. Mluví energicky a jde vidět, že ho kouzla i po tolika letech enormně baví. Nadšeně vypráví o svém kouzelnickém vzoru.

„Můj oblíbený kouzelník je Harry Houdini, po kterém jsme u nás v divadle pojmenovali salonek. Proslavil se úniky ze svěracích kazajek, nechal se ponořit do vody nebo zakopat pod zem," říká s obdivem. Kouzelnictví je podle něj nejpoctivější řemeslo na světě. „Kouzelník od začátku na rovinu říká: ´Vítám tě na představení, budu klamat tvoje smysly, ty mě za to budeš platit a já tě budu podvádět.´ Kéž by to takto platilo i v ostatních profesích," dodává s úsměvem Pavel Kožíšek.

LUKÁŠ MORYS