Tvrdí to třinecký zastupitel a šéf místní zemědělské firmy Agricoop Gustav Pilch. Na problém, který se táhne řadu let, na jaře opět upozornil osadní výbor. Podle radnice znamenají pneumatiky nebezpečí z hlediska ekologie a hasiči upozorňují na to, že v případě požáru by byl zásah velmi komplikovaný a nákladný.

Gustav Pilch nedávno předpokládal, že firma z Polska zahájí odvoz v červnu a že „skládka bude brzy zlikvidována". Včera uvedl, že celá akce zabere ještě asi čtyři týdny. „Něco už je pryč. Mám podepsanou smlouvu se dvěma subjekty, pokud se nic mimořádného nestane, věřím, že do 5. září by to mohlo být odvezeno," řekl Deníku.

Pneumatiky jsou v areálu střediska zpracování krmiv, je jich tam asi tisíc tun. Podle třinecké radnice však měly být odvezeny už loni k 30. červnu. „Rok uběhl, a pneumatiky jsou na stejném místě," pravila starostka Věra Palkovská. „Je tady velký problém z hlediska ekologie. Nedej bože, aby by tam došlo k požáru. Hašení by bylo problematické i kvůli nedostatku místa," prohlásila a dodala: „Tady by mohlo dojít k obrovské škodě." Podle šéfa třineckých hasičů Bohdana Sikory podobné zásahy vyžadují obrovské množství vody, která navíc musí být chemicky upravována, a likvidace těchto skládek trvá řádově dny i týdny. V areálu se v červnu objevili i třinečtí úředníci. „Výsledky kontroly, kterou provedl odbor životního prostředí a zemědělství, byly postoupeny České inspekci životního prostředí k dořešení a v současné době se čeká na její vyjádření," řekla včera redakci mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová.

Agricoop čelí kritice i kvůli tomu, že chce v Oldřichovicích stavět velkokapacitní kravín. „Územní řízení je přerušeno, firma dokládá patřičné podklady," shrnula Věra Pindurová ze stavebního úřadu. Lidé kvůli záměru už dříve sepisovali petice, Gustav Pilch naopak říká, že obavy jsou zbytečné a že kravín životní prostředí nezhorší.

Čtěte také původní článek: Odvoz pneumatik prý začne ještě v červnu