Třiatřicetiletý Štěpán Prokop si na počátku léta užil dovolenou v cizině. „Počasí vyšlo luxusně," uvedl s tím, že vycestoval na řecký ostrov Rhodos. A naznačil, že vzhledem ke svému povolání si může dovolenou udělat kdykoliv. „Mám ji, kdy si zamanu a kdy se to hodí. Je to výhoda," konstatoval. Do konce roku chce vyrazil i na hory. „Buď Švýcarsko, nebo Tatry. Rozhodnu se podle situace," pravil muž z Frýdku-Místku. Šestadvacetiletá Kamila včera prozradila, že část dovolené si nechala na podzim. „Na konci července jsme byli tady v Čechách. S přítelem se ještě na konci září chystáme jet tak na týden na Slovensko," naznačila. Míní, že letošek není z tohoto pohledu horší než předchozí roky.

„Já si myslím, že je to stejné. Jezdím na místa, která se mi líbí," prohlásila. Čtyřicetiletá Monika, která podniká v centru Místku, se na září vyloženě těší. „Chystám se do ciziny, konkrétně na Kypr. V létě to byla samá práce – bez dovolené," smála se. Sama přitom soudí, že zůstat ve městě o prázdninách nebylo k zahození. „Myslím, že letos jsme měli krásné léto. Na co někde odjíždět, když je tady hezky?" To šestasedmdesátiletý důchodce, který včera odpoledne na náměstí Svobody odpočíval na lavičce, neměl na dovolenou ani pomyšlení. „Já nikde nejezdím, jdu na operaci srdce," upozornil a představil se jako Valtr. „A co bude příští rok, to ještě nevím," řekl.

Jednadvacetiletá Markéta Dibonová z Frýdku-Místku se na hlavní dovolenou teprve chystá. „Právě v úterý odlétám z Prahy s přítelem do Španělska. Už jsme tam byli několikrát a moc se nám tato země líbí. Proto se sem rádi vracíme. Dříve jsem na dovolenou nemohla, protože jsem měla ve škole zkoušky. Letos jsem už na jedné dovolence byla. V Chorvatsku jsem se plavila na katamaránu. Pěkně je na druhou stranu i v Beskydech, kde chodím spíše na jednodenní výlety," řekla Markéta Dibonová. Z finančních důvodů se na dovolenou nechystá osmašedesátile­tá žena.

„Nemám moc peněz, takže opravdu nikde nepojedu. Naposledy jsem byla před sedmi roky v Chorvatsku. Od té doby vlastně nikde," svěřila se důchodkyně, která nechtěla být jmenována. Obdobně je na tom i pětapadesátiletá Alena D. z Frýdku-Místku. „To víte, že bych na dovolenou někde ráda odjela, nejsou ale penízky. Nejvíce bych se chtěla podívat do Španělska a Chorvatska. Pamatuji si, jak jsme v devadesátých letech jezdili na do Chorvatska autem. V dnešní době bychom si to už nemohli dovolit nejen kvůli penězům, ale i kvůli špatnému technickému stavu našeho auta," prozradila. Velice časově vytížený je V. P. z Brušperku.

„Mám tolik práce, že jsem o dovolené zatím ani neuvažoval. Manželka by určitě chtěla k moři. Já to ale nevidím ani ten příští rok. Řeknu to asi takhle, na dovolenou pojedu prostě někdy výhledově," řekl posmutněle muž.