Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Policisté opět dohlédnou na první cestu dětí do školy

Frýdek-Místek – Policejní mluvčí Vlastimil Starzyk v rozhovoru ujistil, že i letos budou v souvislosti s příchodem nového školního roku dbát na bezpečnost dětí na cestě do škol. Neopomenul ani připomenout, jak by se školáci měli chovat.  

2.9.2012
SDÍLEJ:

Prevence zaměřená na bezpečnost dětí. Ilustrační fotoFoto: DENÍK / Šárka Vavříková

Policie v souvislosti s koncem letních prázdnin pravidelně rozjíždí několik preventivních akcí. Můžete je přiblížit? Budou opět policisté ve spolupráci se strážníky dohlížet na přechody u škol?

Nejen v průběhu celého roku, ale i s končícími letními prázdninami se naši dopravní policisté zaměřují na dohled na silnicích, kde je předpokládán zvýšený provoz. Jsou realizovány dopravně bezpečností akce se snahou snížit počet tragických dopravních nehod s cílem udělat naše silnice bezpečnějšími. Samozřejmě i letos na počátku školního roku budeme ve spolupráci s městskými strážníky dohlížet na přechody pro chodce v mnoha místech na Frýdecko-Místecku. Zároveň bude probíhat celorepubliková akce „Zebra se za tebe nerozhlédne". Policisté společně s policejními preventisty dohlédnou na exponované přechody, kde děti poučí o správném přecházení a chování na přechodu. Školáky taky obdarujeme drobnými upomínkovými předměty.

Jak by se děti měly chovat, aby se jim cestou do školy nic nestalo?

Děti by měly dbát cestou do školy na určitá bezpečnostní pravidla. Mezi první patří pravidlo v souvislosti s Besipem. Silnici přecházet jen na zelenou, v místech k tomu přizpůsobených a bezpečným způsobem. Cestou do školy po chodníku neběhat a sledovat dění okolo, zda-li nejede například kolo. Druhé pravidlo souvisí s obezřetným chováním ve vztahu k cizím osobám. Dávat si pozor, kdo je osloví – a rozhodně nereagovat na pozvání a otázky cizích osob. V případě, že takový člověk naléhá, mělo by dítě na sebe upozornit například útěkem z místa nebo upozorněním třeba i křikem. Vyvarovat se odlehlým osamoceným místům, kde je školák ohrožen.

Během prázdnin jste byl i na táboře, jak byste jej zhodnotil?

Letos jsem se letního tábora pro děti ze sociálně vyloučených lokalit zúčastnil již popáté. Tábor proběhl na Bruntálsku. Zde jsem společně se svými kolegy policisty působil jako pomocník oddílových vedoucích. Na tábor jsme byli vysláni Krajským ředitelstvím Policie Moravskoslezského kraje a po dobu celého týdne jsme s dětmi nenásilnou formou diskutovali o problematice drog, šikany a krádeží. Důvod je jasný, právě tyto děti jsou nejvíce ohroženy těmito sociálně patologickými jevy. Proto tento letní tábor a celou činnost, kterou jsme během něho vyvíjeli, hodnotím velice kladně.

Jakým způsobem jste se k policii vůbec dostal?

Po absolvování průmyslové školy v Ostravě jsem nastoupil jako technický pracovník na jednom karvinském dole. Již v té době jsem měl smysl pro pořádek a spravedlnost a pomýšlel jsem na službu v armádě, případně u policie. Po povinném odpracování třech let na šachtě jsem proto zkusil své štěstí u Policie ČR. Po přijímacích testech a všech procedurách jsem byl nakonec v roce 1991 přijat do služebního poměru. Jako policejní elév jsem nastoupil na obvodním oddělení v Třinci.

Jakým způsobem si osobně nejlépe od práce nejlépe odpočinete?

Způsobů, jakými relaxuji, je více. Záleží na tom, jak se zrovna cítím. Někdy stačí procházka nebo výlet do zoologické zahrady s manželkou a vnoučkem, jindy se rád podívám na nějaký dobrý film v kině nebo i doma. Odpočinu si také u dobré knížky.

Kde jste trávil dovolenou?

Letos jsem dal přednost tuzemské dovolené. S ženou jsme projeli památky nejen na severní Moravě, ale také navštívili vinařskou oblast Strážnic a okolí.

Vzpomenete si, čím jste chtěl být jako malý kluk?

Jako každému maličkému hošíkovi i mně se líbilo popelářské auto a toužil jsem být tím hrdinou, co takový krásný blikající kuka vůz řídí. Lákala mě i představa být kosmonautem, protože i já jsem měl sen létat v nějakém tom Vostoku. V této době byl národním hrdinou právě náš kosmonaut Vladimír Remek, takže i já společně s mými vrstevníky jsem měl jediný cíl – a to stát se kosmonautem.

Vítáte přímou volbu prezidenta? Máte svého favorita?

Je pravda, že se o tom v poslední době hodně mluví, jenže zatím jsem se touto otázkou nezabýval. Až to bude aktuální, budu se o to samozřejmě taktéž zabývat.

Jaké by podle vás měla mít hlava státu vlastnosti?

Budoucí prezident České republiky by podle mého soukromého soudu měl být určitě čestný a moudrý. Měl by ctít demokratické zásady a rovněž by měl mít i sociální cítění a smysl pro spravedlnost.

Autor: Martin Šrubař

2.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Fotbalový pažit v Řepištích je na sobotní televizní utkání připraven.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Policisté rozpletli případ, kdy řidič ujel od těžké nehody

Vážnou nehodu, která skončila nárazem vozidla do vzrostlého stromu, vyšetřují frýdecko-místečtí policisté. Událost se odehrála v září u hřbitova ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení