„Nikdy nenechávám výměnu pneumatik na poslední chvíli. Měl jsem domluvený termín na toto pondělí, a to jen proto, že jsem byl celý týden mimo region," vysvětlil Radim Pobuda z Hodoňovic, který si to namířil do pneuservisu Petra Galáska v Bašce. „Koupil jsem si zcela nové zimní pneu. Byl nejvyšší čas měly za sebou čtyři roky provozu," poznamenal. Na dotaz, zda je vybíral podle tří kritérií uvedených na povinném štítku, sdělil, že vše nechal na prodejci jakožto odborníkovi.

„Řidičům jsme samozřejmě schopni s výběrem pneumatik poradit. Většina z nich si je však kupuje na základě osobních zkušeností a subjektivního dojmu, nikoliv dle štítků. Ty zatím sledujeme pouze my a nestačíme se divit, k jakým výsledkům výrobci vůbec došli. Zrovna čínské výrobky mají vynikající výsledky mezi třemi sty se najde vždycky jeden dobrý," usmál se majitel pneuservisu Petr Galásek při vyvažování kola.

Přezují padesát aut

„Lidé jsou sněhem zaskočeni a přijíždějí k nám docela nervózní. Kdo nemusí jezdit, ať termíny klidně posune, protože za dva dny bude doba mnohem klidnější," je přesvědčen. Denně tak společně se třemi zaměstnanci přezuje zhruba padesátku vozidel.

Redaktor Deníku včera oslovil několik řidičů, kterým dal stejnou otázku a to jestli již mají takzvaně přezuto. „Já mám na svém autě zimní pneumatiky už týden. Nejsem ten, který by to nechával až na poslední chvíli. Řídím se podle předpovědi počasí. Pokud venkovní teplota poklesne pod pět stupňů Celsia, není už rozhodně na co čekat," prozradil šestačtyřicetiletý Filip Luděk z Lískovce u Frýdku. Zodpovědně k tomu přistupuje také jednatřicetiletá Magda M. z Frýdku-Místku. „I když znění zákona je takové nejednoznačné, měli by mít řidiči raději přezuto od prvního listopadu. Já bych například v současném počasí, kdy sněží a vozovka namrzá, na letních gumách už raději z bezpečnostních důvodů vůbec nejezdila," řekla Magda M. Na zimních pneumatikách už jezdí i 20letý Roland T. ze Zelinkovic. „Nechal jsem si je vyměnit u svého strejdy prakticky hned poté, co začalo venku sněžit. O štítcích, které mají být nově na pneumatikách, skutečně nic nevím," dodal. K výměně pneumatik se naopak nemá řidič, který nechtěl být jmenován. „Na co bych si měnil pneumatiky, když se teploty mají vrátit zase nad deset stupňů? Zatím to podle mě nemá smysl," tvrdil mladý muž.