„Teplo nám bylo v pátek i po jednání vlády," říká generální ředitel Třineckých železáren (TŽ) Jan Czudek. Připomněl, že kabinet ten den jednal o cenách za zelenou energii pro příští rok, a výsledek je pro firmu zklamáním. „Jestliže v roce 2012 jsme platili za megawatthodinu 420 korun, teď to má být 495 korun. Pro nás jako pro firmu to znamená asi 65 milionů korun navíc. To je taková nepříjemnost, že se z toho potíme a budeme potit stále," prohlásil Jan Czudek s tím, že roční poplatek skupiny Třinecké železárny Moravia Steel na obnovitelné zdroje energie by měl činit zhruba čtyři sta milionů korun. „Přes deklarace, že se chce průmyslu pomáhat, to vidím tak, že prozatím je to jenom o proklamacích," tvrdí šéf TŽ.

Vláda schválila návrh zákona, který stanovuje strop pro příspěvek, kterým obnovitelné zdroje energie financují spotřebitelé v ceně elektřiny. Zákon nyní zamíří do parlamentu.

Deník v ulicích Frýdku-Místku oslovil několik lidí s dotazem, zda vědí, jakými částkami na tyto zdroje přispívají. „Nevím. Vůbec nemám ponětí," reagovala 38letá Miroslava z Místku. Její manžel Jan poznamenal, že podpora zelené energie mu vadí. „Opět vzniklo něco, co není dobré. Je za tím určitý byznys. Vláda by se raději měla víc starat o důchodce, kteří celý život poctivě makali, ale často je zneužívají lumpové," prohlásil.

Padesátnice Marie alespoň tvrdila, že ji téma zaujalo v novinách. „Nedávno jsem o tom četla. Dělá to asi pět stovek, ale nevím, za jaké období," konstatovala. Na otázku, jak se na příspěvek spotřebitelů dívá, po chvíli uvažování odpověděla. „Je to špatně někdo na tom vydělá, a spotřebitel to zaplatí."

„Já to nevím, ale docela by mě to zajímalo," pravila k příspěvku další oslovená, 45letá Jarmila. A uvažovala, zda se vůbec může dozvědět, odkud „její" elektřina pochází. „Nevím, jestli ji od ,solárníků´ beru, nebo neberu. Pokud ji využívám, asi bych jim měla přispívat," tvrdila žena v jednom z obchodů. „A já bych jim nedala nic!" zvýšila hlas obsluhující prodavačka.