Stará budova, která stojí hned vedle pozemku, na kterém se už staví nová škola, se nakonec zbourá.

„Je totiž v žalostném stavu. Statik dokonce před časem zakázal v jedné třídě učit. Už tenkrát jsme se bavili, jestli půjdeme cestou rekonstrukce staré školy nebo postavíme školu novou. Protože by ty náklady byly prakticky stejné, z toho důvodu jsme se rozhodli pro stavbu nové školy. Nebylo by dobré investovat do zastaralého objektu. Myslím si, že to bylo nejrozumnější řešení," dodal starosta Lukáš Halata s tím, že po dostavbě bude v nové škole i nadále fungovat jen první stupeň. „Budeme mít například jazykovou a počítačovou učebnu. Samostatná kuchyň ve škole ale nebude. Obědy pro zaměstnance školy a žáky budeme dovážet," upřesnil starosta Lukáš Halata, který si postěžoval, jak je v dnešní době složité sehnat peníze na stavbu základní školy. „Budu hovořit v obecném duchu. Evropská unie a ministerstvo školství nedrží nad obcemi ochrannou ruku. Školská zařízení jsou v drtivé většině odkázána na finanční pomoc obcí, které je dotují z vlastní kapsy. Ta pomoc opravdu schází," posteskl si starosta Lukáš Halata.

Do stavebních úprav a přístavby na základní škole se chystají i ve Sviadnově. Tento projekt se týká především provozu kuchyně, ke kterému bude také přistaven sklad potravin. Dojde i na přístavby šaten a kanceláří. Celkové náklady na realizaci projektu budou činit necelých třináct milionů korun. „Škola se opravovala naposledy někdy před dvaceti lety. V současné době má pouze jednu společnou šatnu, kterou využívá celý první stupeň. Proto chceme, aby každá třída měla samostatnou šatnu," oznámil starosta Sviadnova David Novák. Na místě současné šatny má stát nově přistavovaný potravinový sklad pro školní kuchyni.

„Základní škola je propojena s mateřskou školou a kapacita školní kuchyně ji zcela nepokrývá. Kuchyně má momentálně kapacitu jen na sto jídel, proto se musejí obědy dovážet. Po její rekonstrukci budeme moci zásobovat obědy nejen školu a školku, ale můžeme obědy rozvážet například i důchodcům," pochvaloval si starosta. Škola se však nebude rozšiřovat o druhý stupeň. Podle slov starosty by to bylo zcela zbytečné. „Jsme blízko města, kde je spousta základních škol. Děti od nás z pátých tříd odcházejí na školy s různým zaměřením, například do jazykových základních škol. Jsme rádi, když nám do první třídy nastoupí alespoň dvacet žáků, někteří žáci odcházejí už ve třetí třídě. Proto nemá smysl otevírat druhý stupeň," vysvětlil starosta Sviadnova. Anabáze tohoto projektu je dlouhodobějšího rázu.

V původním záměru byla nejen výstavba šaten a potravinového skladu, ale i stavba malého bazénu. „V letech 2008 a 2009 jsme uvažovali o stavbě malého bazénu na základní škole. Bohužel finanční náklady na stavbu a budoucí provoz nejsou zrovna nejnižší. Proto jsme se bazén do projektu rozhodli nezahrnovat. V letošním roce jsme rekonstruovali i mateřskou školu," uzavřel starosta David Novák.