Již podesáté se policisté z Frýdku-Místku a Ostravy společně s táborovými vedoucími z občanského sdružení Vzájemné soužití na čtrnáct dní zabydleli v táborové základně obce Vigantice poblíž Rožnova pod Radhoštěm. Ve dvou turnusech se zde vystřídalo bezmála sedmdesát dětí ze sociálně vyloučených lokalit Ostravy.

„Jednalo se zejména o Romy z komunitních center Liščina, Zárubek a Hrušov. Policisté si společně s táborovými vedoucími pro malé táborníky přichystali spoustu zábavy a her. Letošní ročník se nesl v duchu fantasy příběhu Pán prstenů. Děti plnily hodně úkolů a hádanek, které vycházejí právě z onoho příběhu. Touto atraktivní formou jsme se společně snažili v dětech vzbudit a prohloubit kladné morální vlastnosti, jako je například přátelství, pravdomluvnost, kolektivnost a smysl pro spravedlnost," vyjmenoval frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk. Na tyto hry pak navazovaly rozhovory s dětmi a policisty o problematikách trestné činnosti.

Více než dvacet let už každý rok odjíždějí děti zaměstnanců Třineckých železáren na tábor do podnikového střediska ve Žiaru na Slovensku. Letos se tábornického dobrodružství účastnily bezmála dvě stovky školáků od 7 do 15 let. Mnohé tady jely už poněkolikáté.

„Já jezdím na tábor prakticky už odmalička. Letos jsem tady už pošesté a každý rok je originální. Příroda i areál je nádherný – a když vyjde počasí, tak je to super," okomentovala Anna Lazarová z Třince s tím, že se za tu dobu život táborníků hodně změnil. „Mít na pokoji koupelnu a internet, to je luxus," pochvalovala si nedávnou přestavbu čtyř chatek patnáctiletá školačka, kterou baví odpolední klid i legendární diskotéky. „Vždy pro táborníky připravujeme velkou hru, zajímavé soutěže a sportovní vyžití. Během dvou týdnů poznají krásné okolí Západních Tater, zajedou do Demänovské doliny, absolvují několik výšlapů do Žiarské doliny, což je jedno z nejkrásnějších údolí slovenských velehor," řekl předseda Základní organizace Odborového svazu KOVO Třinecké železárny František Ligocki.

„Mně se tady líbí, že je hezké počasí, že chodíme na výlety, že je tu hodně dětí a soutěží. Po rodičích se mi nestýská," podotkla nejmladší tábornice druhého turnusu Lenka Přečková, která půjde po prázdninách do druhé třídy. Táborovou hrou se prolínalo téma: Bohové musí být šílení. Třinecké železárny přispívají na tábor každoročně celkovou částkou, takže rodič zaplatí přibližně třetinu nákladů, což je pro některé rodiny významná pomoc. Zaplaceno mají ubytování, stravu, dopravu i další náklady, například vstupné do turistických areálů.

Redakce se zeptala v ulicích některých lidí, jakou mají zkušenost s tábory. „Na tábory jsem jako malá jezdila, ale z počátku mě moc nebavily, byly tam samé starší děti. Syna bych poslala jen na dobře prověřený tábor, prý jsou teď časté problémy s hygienou a vedením," uvedla třiatřicetiletá Žaneta B. z Frýdku-Místku. Devětadvacetiletá Kamila P. z Frýdku-Místku už byla na táboře třikrát. „A vždy se mi tam moc líbilo. Neměla bych problém s tím poslat dítě na tábor, ale musel by mít kladné hodnocení, určitě bych hledala nějaké recenze," uzavřela žena.

MARTIN ŠRUBAŘ, MAREK VAŠUT

Tábor s policisty děti hodně bavil.

Každý rok odjíždí děti zaměstnanců Třineckých železáren na tábor do podnikového střediska ve Žiaru na Slovensku.