Veřejnou zakázkou za přibližně 65 milionů korun se totiž musel zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Pro Třinecké nakonec vše dobře dopadlo: ÚOHS v minulých dnech oznámil, že město jako zadavatel zakázky nepochybilo, a rekonstrukci tak už nic nebrání.

Město už oznámilo, že stavební práce začnou 16. září, takže zahájení akce se protáhne o dva a půl měsíce. „Bylo to nepříjemné pro nás pro všechny. Od schválení dotace už uběhl rok, výsledek byl nejasný a na rozhodnutí úřadu čekali nejen zaměstnanci knihovny, ale i naši čtenáři. Neustále se nás ptali, kdy to začne. Byl to obrovský tlak, to každopádně," připustila včera ředitelka knihovny Martina Wolna.

Podle ní se dá říct, že jí podruhé během roku spadl pomyslný kámen ze srdce. „Podobný okamžik byl loni v srpnu, když jsme se dozvěděli, že máme dotaci ve výši 53 milionů korun. Ale řekla bych, že teď byl ten kámen ještě o něco větší," usmála se Martina Wolna. Záměr, že třinecké knihovně je nutné vybudovat důstojné zázemí a odpovídající prostory, byl na stole už od roku 2004.

Její stav je bez přehánění hodně mizerný. „I z technického hlediska je na tom vyloženě špatně," shrnula Martina Wolna. „Střecha, omítky, chodník, všechno je prostě špatně," konstatovala. Knihovnu trápí plíseň i malé prostory, do M klubu, který se zaměřuje na mladé lidi a studenty, již delší dobu zatéká.

Žádné velké bourání se nechystá

Nyní mají čtenáři definitivní jistotu: přibližně za rok objekt v Lidické ulici nepoznají. Někteří budou možná i v šoku. „Těšit se mohou především na zmodernizovanou knihovnu včetně nových studoven, regálů, samovýpůjčních a vracecích boxů a podobně. Nebude chybět prostor pro posezení s knihou v ruce. Nově se počítá s literární kavárnou, čítárnou a s novým hlavním výstavním prostorem pro galerii a konferenčním sálem. Příchozí se mohou těšit na ještě pestřejší nabídku aktivit, protože už k tomu budeme mít vhodné zázemí," připomněla ředitelka. Zdůraznila, že projekt byl připravován tak, aby nedošlo na „žádné velké bourání". V plánu je dostavba, díky které se celkový prostor zvětší na více než dvojnásobek, a poté modernizace celého objektu. „Vím, že je tam nějaké dynamické podloží, ale to jsou věci, s nimiž se už v projektu počítalo," říká Martina Wolna. Při otázce, zda bude postup prací sama kontrolovat, se rozesmála: „Kontrolovat budou jiní. Nejsem stavař, nevím, jak se co dělá. Ale chodit na stavbu budu, to jo hlavně však proto, abych se podívala na nové technologie pro knihovnu. Sama jsem zvědavá třeba na samovýpůjční boxy, které tady budeme pro čtenáře mít."

Městská knihovna, která provizorně sídlí v Beskydské ulici, eviduje bezmála pět tisíc uživatelů. Její ředitelka soudí, že po rekonstrukci by jich mohlo přibývat.

„Věříme v to. Máme zkušenosti z jiných měst, kde knihovny prošly rekonstrukcí a přestavbou, že to nějaké nové čtenáře naláká. Věříme, že Třinec na tom bude podobně," konstatovala.

Takto by v létě 2014 měla vypadat Městská knihovna Třinec.