„Samotné plackové hody letos zaznamenaly pětatřicátý ročník," řekla Marie Nováková, která vede zdejší svaz tělesně postižených šestým rokem. Když plackové hody začínaly, tak se zpracovávalo deset kilogramů brambor.

„Nyní už pracujeme se tři sta kilogramy brambor. Jelikož jsme tělesně postižení, tak samotné hody začínají ve 14 hodin a končíme o půlnoci, protože v té době toho máme už opravdu hodně. Jsme prostě invalidé," dodala Marie Nováková, která také prozradila, že jakmile skončí jeden ročník plackových hodů, začíná se pracovat na dalších.

„Je třeba zajistit hudbu a také prostory, které se zde konají vždy druhou srpnovou sobotu. Je to tradiční termín, přesto v okolí bývají i další akce, což ovlivní návštěvnost," vysvětlila předsedkyně, jež při výběru hudby upřednostňuje skupiny, které zahrají i klasiku v podobě polky či valčíku. „Je mi jasné, že i starší lidé si zatančí něco moderního, ale hlavní jsou prostě polky a valčíky. Proto jsme letos pozvali z Luhačovic skupinu Progres, za což jsem ráda," řekla Marie Nováková.

Při samotných plackových hodech se placky dělají na dvou místech v areálu. „Jsou dvě skupiny žen, které se o smažení starají. Jinak ráno přišlo na škrabání brambor 33 žen, za což jsem ráda. Brambory se škrabou ručně, jinak na strouhání jsme si půjčili struhadlo," prozradila Marie Nováková, která si pochvaluje práci výboru zdejšího svazu tělesně postižených.

„Když se sejde patnáctičlenný výbor, tak každý ví, co má dělat, co připravit. Scházíme se jednou měsíčně u mě doma v obýváku," uzavřela Marie Nováková.