Tradiční akci, která začala na letišti v Místku-Bahně již v deset hodin dopoledne, navštívilo celkem 450 lidí. „Nejprve proběhly ukázky modelářské činnosti a ultralehkých letadel. Máme tu šestadvacet modelů. Největší mělo rozpětí křídel tři metry. Vyrobit takový kousek modelářům trvá až dva tisíce hodin práce. Cena se pak může vyšplhat i na sto osmdesát tisíc korun. Proto si majitelé při řízení dávají velký pozor, aby se jim letoun z výšky nezřítil na zem. Mnohdy k tomu stačí chvilka nepozornosti. Někdy se ale jedná o technickou závadu,“ prozradil v sobotu předseda Pobeskydského aviatického klubu Frýdek-Místek Jaroslav Muroň.

Odpoledne proběhla drakiáda. Po zápisu dvaapadesáti dětí začaly samotné závody. Děti si musely draky pojmenovat. Některé si je samy doma vyrobily, další si je zakoupily v obchodech. „Soutěžily mezi sebou, který drak doletí nejvýše a který se ve vzduchu udrží nejdéle. Porota zhodnotila i umělecký dojem. Zapojit se mohly dokonce i celé rodiny,“ vysvětloval pravidla hlavní organizátor Jaroslav Muroň.

Každý účastník dostal menší dárek. „I ten, který vůbec nezávodil, obdržel džus, tatranku a lízátko. Nejhodnotnější ceny jsme předali těm závodníkům, kteří skončili na prvních třech místech. V kategorii kupovaných draků vyhrála Renata Pavlicová z Frýdku–Místku, s vlastnoručně vyrobeným drakem zabodoval nejvíce Tomáš Paško z Kunčiček u Bašky a v rodinných klanech byla první rodina Bergerova ze Staré Bělé. Získali stavebnice leteckých modelů, kšiltovky a trička. Na ceny nám přispělo i město, o zbytek jsme se postarali se sponzory. Součástí drakiády byla i možnost objednat si vyhlídkový let nad Frýdkem-Místkem,“ dodal Muroň. Dětem se akce velmi líbila. „Přišla jsem tu se svou pětiletou vnučkou Eliškou, která draka vůbec nedala z ruky. Je to tady fajn, takže příště přijdeme určitě znovu,“ vysekla drakiádě pořádnou pochvalu žena z Frýdku-Místku.