„Cílem této výstavy je seznámit veřejnost s tím, jaké odrůdy se na našich zahradách dají pěstovat. Proto jsme se zaměřili na staré odrůdy, které jsou vlastně základem těch nových,“ prozradil předseda sdružení Václav Kolek s tím, že příchozí tak mají možnost porovnat, jak dané ovoce vypadalo kdysi a jak vypadá nyní. „Lidé také zjistí, které ovoce se konzumuje ihned a naopak, které je nejdříve určeno k uskladnění. Proto na výstavě jsou odborní instruktoři, kteří podají vysvětlení ke každému druhu ovoce,“ upřesnil Kolek.

Aby expozice nebyla pouze o jablkách a hruškách, doplnily ji další výpěstky. „Nechybějí zde ani květiny, které dokrášlí atmosféru a další zajímavé věci, jako umělecké vazby, rukodělná výroba,“ dodal Kolek.

Pod pojmem stará odrůda si lidé mohou podle předsedy představit ovoce, které předkové pěstovali před více než padesáti lety. „To byly velkokmenné stromy. Jejich úrodu lidé měli pro vlastní potřebu, ale i pro dobytek. V současné době je však trend jiný. Velký strom zastíní celou zahradu a jeho úrodu lidé ani nezužitkují. Nízkokmen je malého vzrůstu a jeho úroda činí kolem deseti kilogramů ovoce, což na běžnou spotřebu, když máte dva tři stromečky, stačí,“ řekl Kolek.

Mezi vystavovateli nechyběli členové sdružení z Vendryně, Morávky , Frýdlantu nad Ostravicí a dalších míst. „Také nás těší, že expozici nenavštěvují jen lidé z Frýdku-Místku, ale i okolních vesnic,“ prozradil Kolek s tím, že na nezájem veřejnosti si nemohou stěžovat.

Český zahrádkářský svaz územní sdružení Frýdek-Místek je úspěšnou organizací, která například na letošní Floře Olomouc získala třetí místo za své výpěstky a rovněž mládež sklízí úspěchy na různých soutěžích. Výstava je otevřena v sobotu 10. a v neděli 11. října v době od 9 do 17 hodin.