O dva roky později vzniká z hudecké cimbálová muzika. Její repertoár vychází ze severního Valašska, Lašska, lašsko-valašského a moravsko-slovenského pomezí, muzikanti si rádi s chutí zahrají a zazpívají i písně ze Slovenska, Čech a dalších oblastí Moravy a Slezska. „Naším cílem bylo vychovat mládež v duchu nejlepších tradic Beskyd. Hledáme pozapomenuté tradice a rozvíjíme odkaz umu našeho lidu, a to především v oblasti lidových písní, tanců a zvyků, doplňuje Zdeněk Tofel.

Za deset let trpělivé práce se devítičlenná muzika v čele s primášem Štěpánem Bernadym a cimbalistou Ondřejem Toflem, kteří kdysi začínali hrát jako sedmiletí špunti, vypracovala na špičkovou úroveň a dnes je hudebními odborníky považována za nejlepší ve svém žánru v České republice. Zázemí našla na ZUŠ Sokolská v Ostravě. Vystupuje nejenom na veřejných koncertech a folklorních festivalech. Stále častěji vyjíždí reprezentovat svou školu, město, ale i Českou republiku na prestižní akce do zahraničí. V příštím roce by se chtěla představit na festivalu až v daleké Indonésii.

„Koncertů doma a postupně i v zahraničí přibývá, stále častěji jsme zváni na natáčení a účinkování v televizi a rozhlase. Naše vybavení je však již zastaralé a nemá patřičnou úroveň. Potřebujeme obnovit a doplnit lidové kroje, udržovat a dovybavit hudební nástroje, zakoupit nový cimbál. Řadu věcí si děláme sami, finančně se podílejí rodiče a příbuzní, bojujeme o každou korunu,“ posteskl si Zdeněk Tofel.

Právě k tomu by měl nyní přispět finanční grant z programu Prazdroj lidem. Pošlete mladým muzikantům z Kovaličku svůj hlas? Rádi vám za to zahrají a zazpívají…

Celkové náklady na projekt: 283 000 Kč
Požadovaná částka: 217 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR5
Co je důležité vědět:

Projekty, které postoupily do veřejného hlasování, postupně každé úterý představujeme v tištěném Moravskoslezském deníku a týdeníku Frýdecko-Místecko. Seznámit se s nimi můžete postupně také na internetových stránkách Moravskoslezského deníku nebo www.prazdrojlidem.cz. Koncem listopadu pak všechny projekty znovu připomeneme v samostatné příloze novin, jejíž součástí bude i hlasovací kupon.

Již od 1. října můžete hlasovat prostřednictvím internetu nebo dárcovských SMS, které letos mají hodnotu dvou bodů. Cena jedné DMS je 30 Kč, ve prospěch organizace bude převedeno 27 korun. Počet zaslaných DMS není omezen, do hlasování se však počítá pouze první.
DMS je možné posílat na číslo 87 777 ve tvaru DMS(mezera)PLR(číslo projektu 1 až 26).
Příklad: Chcete-li poslat svůj hlas projektu č. 10, zašlete DMS ve tvaru DMS PLR10.
Informace o internetovém hlasování najdete na www.prazdrojlidem.cz
Hlasování bude ukončeno 30. listopadu. Každý dvoustý hlasující bude odměněn drobným dárkem.
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!