„Nikdo asi nedokáže spočítat, kolik výstav jsme již uspořádali. Ale snažíme se, aby každá výstava byla něčím odlišná od těch předešlých,“ prozradil předseda fryčovické organizace zahrádkářů Lubomír Oborný a tím, že také místa výstav se neustále mění. „Vystavovali jsme například v budově JZD, sokolovně, v restauraci, ve škole. Když se otevíral sál zdejšího obecního úřadu, zahájili jsme jeho provoz naší výstavou. V letošním roce máme expozici v rekonstruované budově místní fary,“ dodal předseda.

Ten také prozradil, že zahrádkáři každým rokem přicházejí s novými nápady, aby výstava byla pestrá. „V letošním roce jsou na výstavě ke spatření i obrazy fryčovického rodáka Bohumíra Masopusta, který by letos oslavil devadesát let. Osobně se pamatuji, že v dávnější době Masopust na naších akcích vystavoval a rovněž své obrazy prodával,“ přiblížil Oborný. K dalším exponátům patřila i keramika, ale byly zde i „pomníčky pro domácí mazlíčky“. „Tyto pomníčky na hroby domácích zvířat jdou údajně dobře na odbyt,“ doplnil Oborný, podle kterého není výstava ovoce jen o rozložení jablek po sále. „Ovoce je samo o sobě krásné, ale prostor kolem něj je třeba doplnit, aby ještě více vyniklo. Proto je velmi důležité, aby expozice byla i řádně nasvětlená,“ vysvětlil předseda.

Součásti výstavy byl i devátý ročník soutěže O fryčovické jablko roku. „Do soutěže se může přihlásit každý pěstitel. Tyto jablka se pak anonymně vystaví pouze pod pořadovým číslem a lidé vyplní anketní lístek s číslem, které jablko se mu nejvíce líbí. Po skončení výstavy se lístky sečtou a kdo získá nejvíce hlasů, vyhrál,“ popsal soutěž Oborný s tím, že letos soutěží šestnáct vzorků. „Celkově musím říct, že ve Fryčovicích máme výbornou zahrádkářskou partu. Snažíme se být aktivní, což se nám daří,“ uzavřel předseda Oborný. V místním zahrádkářském spolku je v současné době přes sto členů a stále přicházejí noví.

V čele fryčovických zahrádkářů, kteří v minulém roce slavili padesát let trvání, stojí osmasedmdesátiletý Lubomír Oborný

Zahrádkář Lubomír Oborný z Fryčovic se věnuje zahrádkaření vlastně od mládí. „Však kdysi jsem se této zálibě nevěnoval zcela profesionálně, byl to můj koníček. V roce 1990 jsme se přestěhovali do Fryčovic z Frýdku-Místku. V té době za mnou přišli místní zahrádkáři, abych jim dělal předsedu. Neměl jsem moc zkušeností a ač jsem se necítil ve své kůži, vzal jsem to. Předsedu dělám téměř dvacet let a zvykl jsem si,“ prozradil Lubomír Oborný, který je členem fryčovického spolku od roku 1960. „Měl jsem zde zahradu a dojížděl z Místku,“ vysvětlil zahrádkář.

„Mým hlavním koníčkem v zahradničení je pěstování ovoce. Pochopitelně mám na zahrádce i zeleninu, ale to je jen pro potřebu vaření. Dále mám i botanickou zahradu. Pro mě je strašně důležité, abych se na zahradě cítil dobře,“ řekl Oborný. „Osobně nepěstuji nějaké exotické odrůdy, protože v tom nic zvláštního nevidím, ale znám lidi, kteří třeba pěstují asijské odrůdy ovoce,“ dodal zahrádkář. Ten má na své zahrádce hlavně stromy, které není třeba ve velkém množství udržovat chemickými postřiky. „Například v obchodech koupíte krásné a také chutné ovoce. Však kolik je v tomto ovoci chemie, to si jen málokdo dokáže představit,“ řekl Oborný. Ten používá postřiky jen výjimečně.

„Bez chemie se na zahradě úplně neobejdete. Ale já stříkám, jen když je třeba. Někdo třeba stříká stromy až třicetkrát za vegetační sezonu. Já stříkám dvakrát až třikrát na jaře, potom jedině když se vyskytne nějaký škůdce,“ vysvětlil Oborný. Ten si ze své zahrádky nemůže vynachválit jablka Rubín, Bohemia. „To je jak chuťově tak i vzhledově velice nádherné ovoce. V současné době už je další množství nový odrůd, které se během let vyšlechtily. Osobně doporučuji, kdo ze zahrady dá pryč starý strom, tak ať si pořídí takovou odrůdu, kterou už není třeba chemicky stříkat. Však některé nové odrůdy jsou až tak přešlechtěné, že chytají zcela neznámé choroby,“ řekl Oborný.

Podle něj je každý zahrádkář jiný. „Někdo pěstuje raději jablka, někdo hrušky, další zase něco jiného. Já upřednostňuji jablka, ale jen pro vlastní potřebu,“ uzavřel Oborný, který má v plánu koupit si strom meruňku a vyzkoušet, jak se této odrůdě bude dařit na jeho zahrádce.