Specifikou tohoto sportu je, že hráči jsou lidé s těžkým postižením horních i dolních končetin, v jehož důsledku jsou odkázáni na invalidní vozík.„S ohledem na tento stupeň postižení je právě tento sport jednou z mála možností sportovního vyžití, a tedy i aktivního způsobu života. Okrajově se zabýváme i jinými sporty, ragby je však v našem klubu priorita,“ říká místopředseda klubu Martin Hüner.

Vozíčkářské ragby, kolektivní hra pro kvadruplegiky, vzniklo koncem 70. let v Kanadě. Do České republiky se dostalo v roce 1993 a zpočátku byly pokusy hrstky vozíčkářů začít hrát tento druh sportu jen kamarádským setkáváním. O pět let později se několik nadšenců rozhodlo samostatně pokračovat v ragby v Ostravě a založili další ragbyový tým Koníci Ostrava. V roce 1999 se zde hrál první mezinárodní turnaj Ostrava Cup. Letos to byl již jedenáctý ročník. Ostravští vozíčkáři v něm obsadili první místo a stali se tak mistry národní ligy.

„Sport nám pomáhá držet si kondici. Zjistili jsme, že upoutání na vozík ještě neznamená konec, že i tak lze prožít plnohodnotný život,“ shodují se hráči.
Ragby je však náročné nejen na čas, ale i na peníze. Jen speciálně upravený vozík stojí kolem devadesáti tisíc korun. I proto nyní zkoušejí štěstí v programu Prazdroj lidem. Grant by měl sloužit k nákupu sportovních potřeb pro tělesně postižené sportovce a organizaci turnaje v ragby vozíčkářů.

„Jsme sportovní klub zabývající se sportem a začleňováním tělesně postižených do života. Pro většinu z nás znamenala jedna sekunda v životě změnu, kterou jsem nečekali a s níž jsme se dlouho vyrovnávali. Proto víme, že naše projekty a aktivity přinášejí pomocnou ruku po tomto životním zlomu i těm, kteří s touto variantou ve svém životě nepočítají a těžko se s ní smiřují.“

Celkové náklady na projekt: 457 000 Kč
Požadovaná částka: 200 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR12
Co je důležité vědět:

Projekty, které postoupily do veřejného hlasování, postupně každé úterý představujeme v tištěném Moravskoslezském deníku a týdeníku Frýdecko-Místecko. Seznámit se s nimi můžete postupně také na internetových stránkách Moravskoslezského deníku nebo www.prazdrojlidem.cz. Koncem listopadu pak všechny projekty znovu připomeneme v samostatné příloze novin, jejíž součástí bude i hlasovací kupon.

Již od 1. října můžete hlasovat prostřednictvím internetu nebo dárcovských SMS, které letos mají hodnotu dvou bodů. Cena jedné DMS je 30 Kč, ve prospěch organizace bude převedeno 27 korun. Počet zaslaných DMS není omezen, do hlasování se však počítá pouze první.
DMS je možné posílat na číslo 87 777 ve tvaru DMS(mezera)PLR(číslo projektu 1 až 26).
Příklad: Chcete-li poslat svůj hlas projektu č. 10, zašlete DMS ve tvaru DMS PLR10.
Informace o internetovém hlasování najdete na www.prazdrojlidem.cz
Hlasování bude ukončeno 30. listopadu. Každý dvoustý hlasující bude odměněn drobným dárkem.
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!