Jehocílem je uchovat tradice a rozvíjet odkaz lidového umění regionu lašsko-valašského pomezí především v oblasti lidových písní a tanců.

„Za tu dobu se náš soubor vypracoval z regionálního přes celonárodní až do mezinárodního povědomí a uznání a získal řadu ocenění, kterých si nesmírně vážíme. O Vánocích v roce 1999 se nám dostalo mimořádné cti reprezentovat region Beskydy a Českou republiku při předávání vánočního stromu papeži Janu Pavlovi II. ve Vatikánu, vystupovali jsme na Českém národním dni při celosvětové výstavě EXPO 2005 v Japonsku, letos jsme se zúčastnili multižánrového festivalu v Jordánsku,“ vzpomíná na ty nejzajímavější chvíle vedoucí souboru Věra Tobolová.

Není však třeba chodit tak daleko. Desetiletou tradici již má mezinárodní festival adventních a vánočních zvyků Souznění, který každoročně probíhá v Ostravě a v Kozlovicích a jehož je Valašský vojvoda spolupořadatelem, podílejí se na obecních slavnostech a Valašském bále v Kozlovicích, pravidelně vystupují v Českém rozhlase Ostrava i v televizi, znají je i diváci z desítek vystoupení a festivalů po celé republice, které každoročně absolvují. Při tom všem dostávají pořádně zabrat jak kroje, v nichž tanečníci, muzikanti a zpěváci vystupují, ale i hudební nástroje.

„Obnovu krojů máme zabezpečenou, opotřebení nástrojů a obalů na přepravu nás však přivádí do kritické situace. Nutně již potřebují obnovu a opravu,“ posteskla si vedoucí souboru. „Například basa již je natolik opotřebována, že by byla její oprava nerentabilní. Jen nová basa však vyjde na sto tisíc korun. I ostatní nástroje nutně potřebují opravy, vyladění, nové struny, pevný přepravní obal na převoz potřebuje i cimbál,“ představuje projekt, jímž nyní žádají o grant z programu Prazdroj lidem.

Dáte-li jim svůj hlas, pomůžete dobré věci a přispějete k uchování a dalšímu šíření tradice a odkazu lidového umění lašsko-valašského regionu.

Celkové náklady na projekt: 160 000 Kč
Požadovaná částka: 112 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR22
Co je důležité vědět:

Projekty, které postoupily do veřejného hlasování, postupně každé úterý představujeme v tištěném Moravskoslezském deníku a týdeníku Frýdecko-Místecko. Seznámit se s nimi můžete postupně také na internetových stránkách Moravskoslezského deníku nebo www.prazdrojlidem.cz. Koncem listopadu pak všechny projekty znovu připomeneme v samostatné příloze novin, jejíž součástí bude i hlasovací kupon.

Již od 1. října můžete hlasovat prostřednictvím internetu nebo dárcovských SMS, které letos mají hodnotu dvou bodů. Cena jedné DMS je 30 Kč, ve prospěch organizace bude převedeno 27 korun. Počet zaslaných DMS není omezen, do hlasování se však počítá pouze první.
DMS je možné posílat na číslo 87 777 ve tvaru DMS(mezera)PLR(číslo projektu 1 až 26).
Příklad: Chcete-li poslat svůj hlas projektu č. 10, zašlete DMS ve tvaru DMS PLR10.
Informace o internetovém hlasování najdete na www.prazdrojlidem.cz
Hlasování bude ukončeno 30. listopadu. Každý dvoustý hlasující bude odměněn drobným dárkem.
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!