Návštěvníci měli opět možnost si frýdecký zámek prohlédnout po západu slunce v pro památky poněkud netradičním čase mezi 18. a 23. hodinou. Muzeum Beskyd navíc opět pro návštěvníky připravilo zpestření prohlídky hranými scénkami v historických kostýmech. „Letos jsme pro Prohlídku zámku při svíčkách zvolili téma adventu,“ pověděl programový vedoucí Muzea Beskyd, které akci pořádá, Miloš Kuliha.

Lidé se proto v zámeckých komnatách mohli například zúčastnit audience u hraběte Pražmy, potkat jeho choť, marnivou dvorní dámu nebo zámeckého kaplana pátera Bonifáce Minorita z Opavy. Strach naháněla také bíle oděná Luca, která se najednou vynořila ze tmy, aby vařečkou vytrestala dvě přadleny – podle zvyku se totiž na svatou Lucii příst nesmí. Mezi adventními postavami nechyběl ani svatý Mikuláš i čerti a v kapli svaté Barbory se objevily hodné víly Barborky, které obdarovaly každého, kdo se pomodlil. Strašidelně bylo i v černé kuchyni. Strašlivá a rozhněvaná paní Perchta sem přišla potrestat mlsného kuchaře, který nedodržoval adventní půst. Tajemnost všem těmto obrazům dodával matný svit loučí a svíček a obzvláště děti prohlídku velmi prožívaly. „Líbilo se mi to moc. Trochu jsem se bála čertů, ale jinak nikoho. Na večerní prohlídce zámku jsem byla už potřetí,“ pověděla sedmiletá Jana Zátopková z Frýdku-Místku. Její mladší bráška se neleknul ani těch čertů: „Líbilo se mi to dobře, nejvíce Mikuláš. Vůbec jsem se nebál. Na prohlídce jsem byl podruhé a zase přijdu,“ pochlubil se čtyřletý Kubík Zátopek.

Večerní prohlídky jsou mezi lidmi velmi populární. „Pořádáme je už devátým rokem a celkem jich ta léta proběhlo kolem dvaceti. Pokaždé míváme úplně plno,“ konstatoval Miloš Kuliha. Skupiny zhruba pětadvaceti návštěvníků přitom na prohlídky vyrážejí ve čtvrthodinových intervalech. „Letos přišlo kolem pěti set lidí. Jsem spokojen a doufám, že se letošní prohlídka líbila i návštěvníkům,“ pousmál se Miloš Kuliha. Příští Prohlídka zámku při svíčkách bude zase příští rok na podzim. V květnu ji vystřídá Muzejní noc, která se odehraje bez svíček a bez hraných scének. „Kdysi jsme prohlídky při svíčkách dělávali vícekrát za rok, ale je to organizačně velmi náročná akce, takže jsme její četnost poněkud omezili. Aby ale návštěvníci nepřišli zkrátka, na jaře místo toho pořádáme Muzejní noc,“ vysvětlil programový vedoucí Muzea Beskyd.