Letošní ročník zaznamenal hned několik rekordů: přihlášeno do něj bylo celkem 86 projektů, šestadvaceti z nich, které vybrala Rada reprezentantů složená z významných osobností měst a obcí do druhého kola, lidé letos zaslali rekordní počet téměř třináct tisíc hlasů a prostřednictvím dárcovských SMS se podařilo vybrat více než 75 tisíc korun.

Absolutním vítězem hlasování veřejnosti s největším počtem bodů (celkem 3202) se stal projekt Mezinárodní festival pěveckých sborů Baška 2010. Zdejší Lašský smíšený pěvecký sbor si tak odnese šek na300 tisíc korun. V kategorii Projekt zaměstnanců společnosti Plzeňský Prazdroj získal nejvíce hlasů projekt Zvýšení bezpečnosti v lyžařském areálu TJ Radegast Visalaje-Sihly, který obdrží maximální možnou výši daru 250 tisíc korun.
Svůj projekt zvolila také Rada reprezentantů, která podpořila částkou 127 300 korun Sbor dobrovolných hasičů ve Skalici na rekonstrukci hasičské zbrojnice.

I v letošním ročníku mohli lidé podpořit projekty nejen svými hlasy, ale také dárcovskou SMS zprávou, díky níž daný projekt získal dvacet sedm korun za každou odeslanou DMS.

Úspěšné Třinecko


Prostřednictvím dárcovských SMS se letos podařilo vybrat více než 75 tisíc korun. Nejvyšší částka – 21 249 korun – poputuje na konto projektu Děti patří do rodiny – postavme společně dům pro začínající pěstounskou rodinu, jež podalo Občanské sdružení Filadelfie-Přístav Oldřichovice a z programu Prazdroj lidem získá grant ve výši 450 tisíc korun. „Chceme tak pomoci dětem z dětských domovů, aby mohly normálně vyrůstat v pěstounských rodinách, a umožnit jim mít se i v dospělosti kam vracet,“ říká ředitel sdružení Bruno Heider, které už pro pěstounské rodiny vybudovalo na Třinecku několik domů.

Třinec byl letos vůbec v programu Prazdroj lidem mimořádně úspěšný. Díky podpoře občanů zde vznikne nová sociální služba Dům na půli cesty, knihovna může vybudovat M klub pro mladé lidi a Dům dětí a mládeže postaví nové hřiště pro malé i velké a imobilní děti. „Když se naši lidé do něčeho pustí, stojí to za to,“ potvrzuje starostka Třince a členka rady reprezentantů Věra Palkovská.

Méně se dařilo Ostravě. Zatímco loni ostravské neziskovky úspěšně zabojovaly a grant získalo pět projektů, letos se to podařilo pouze Rotary Clubu Ostrava s projektem Stružielka, což je tábor s uměleckým zaměřením pro handicapované děti z České a Slovenské republiky.

Handicapovaným, sportovcům i kultuře


Hlasy občanů mimo jiné rozhodly o tom, že finanční příspěvek na vybavení ergoterapeutických dílen dostane denní stacionář Škola života z Frýdku-Místku, soubor Valašský vojvoda z Kozlovic na obnovu hudebních nástrojů a Sbor dobrovolných hasičů z Nošovic na pořízení sportovních překážek a časomíry pro družstva mládeže. Grant ve výši 85 tisíc korun převezme rovněž dětský folklorní soubor Ostravička na již tradiční 16. ročník Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF Frýdek-Místek 2010.

Během uplynulých sedmi let rozdělil Plzeňský Prazdroj na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Jablunkovsku a v posledních třech letech i v Ostravě téměř čtrnáct milionů korun a podpořil více než osm desítek projektů. „Oceňuji nejen samotnou finanční podporu, ale i způsob, jakým se rozděluje. Je dobře, že Plzeňský Prazdroj každý rok naslouchá názoru obyvatel tohoto regionu, které projekty z oblasti kultury, sociální péče nebo volného času oni sami pokládají za nejpřínosnější,“ říká primátorka Frýdku-Místku, senátorka a členka Rady reprezentantů Eva Richtrová.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne poslední týden v lednu. Zástupci společnosti Plzeňský Prazdroj zde poblahopřejí zástupcům vítězných projektů a předají jim symbolické šeky.