Hasiči, lékaři i policisté proto varují před lehkomyslným zacházením se zábavní pyrotechnikou. „Rachejtle, světlice, dělbuchy a petardy by se neměly odpalovat z balkonů, ale výhradně venku na volných prostranstvích – mimo domy a také dostatečně daleko od parkujících aut. Nebezpečím mohou být i skladiště odložených věcí na balkonech panelových a jiných domů. Jedna petarda, která doletí na balkon či oknem do pokoje, může způsobit požár bytu i celého domu,“ varoval mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela, podle kterého je vhodné zábavní pyrotechniku nakupovat v kamenných obchodech.

„Je zaručeno, že není vlhká a je u ní k dispozici návod v češtině. U rachejtlí se opravdu nevyplatí šetřit na kvalitě,“ doplnil Kůdela s tím, že pyrotechniku je nezbytné skladovat v chladu a suchu a mimo dosah dětí.

I jediná cigareta může zabít


K požárům však nemusí docházet jen od pyrotechniky, někdy stačí i obyčejná svíčka. Například před třemi lety způsobila požár ve třetím nadzemním podlaží většího rodinného domu na Opavsku svíčka, kterou nechali účastníci silvestrovské oslavy hořet přes noc v obytném podkroví. Ošetřeni museli být tři lidé. Škoda byla vyčíslena na 200 tisíc korun. Před většími následky uchránil dům i spící lidi jeden z účastníků bujaré oslavy, který se včas vzbudil.

Nebezpečí představují i cigarety. „Smutným hitem několika posledních Vánoc i let je hned několik úmrtí po usnutí s cigaretou v posteli či na gauči, samozřejmě hlavně po konzumaci alkoholu spojené se sledováním televizních pořadů. Za smrt mohou zplodiny hoření. To hrozí i letos,“ zdůraznil Kůdela.

Dělení pyrotechniky podle tříd nebezpečnosti

Pyrotechnické výrobky I. třídy nebezpečnosti jsou výrobky, které se mohou prodávat osobám mladším osmnácti let, a ty je mohou odpalovat. Jde především o prskavky, pistolové kapsle, bouchací kuličky, třaskavé proužky a podobné produkty, které lze volně nakoupit ve většině obchodů a stánků.

Pyrotechnické výrobky II. třídy nebezpečnosti se mohou prodávat pouze osobám starším 18 let a navíc výhradně v kamenných obchodech. Zde se řadí především rakety, petardy, minivýbušky, dýmovnice a další. Jejich používání není povoleno v blízkosti nemocnic, škol, ozdravoven, domovů pro seniory, kostelů a podobně.

Při nákupu pyrotechnických výrobků III. třídy nebezpečnosti je nutné předložit průkaz odpalovače ohňostrojů, který vydává Český báňský úřad. Do této třídy patří například dělové rány a různé druhy raket.

Pro výrobky IV. třídy nebezpečnosti platí přísná bezpečnostní opatření a k jejich zakoupení a použití je třeba zpracovat projekt, který rovněž schválí Český báňský úřad.