„Ona se narodila v Janovicích pod restaurací Ondráš,“ vyprávěla během oslavy dcera Bedřiška Rečková. „Když měla čtyři roky, tak její otec padnul v první světové válce. Od té doby žila s maminkou a dalšími čtyřmi sourozenci. Později pracovala ve Slezanu, provdala se a od roku 1932 žije tady, kde měli menší hospodářství. Její manžel se dožil devadesáti let. Byl havíř, po plánovaném odchodu do důchodu ale ještě rok dělal,“ dodala.

Recept na dlouhověkost, za kterou žena vděčí zřejmě i zdravému ovzduší pod horami, shrnula takto: „Skromná strava a pracovitost, to bylo asi důležité. A domácí mléko, které je teď tak zavrhované,“ smála se šestasedmdesátiletá Bedřiška Rečková.

Její maminku trápí různé zdravotní potíže, přesto si s gratulanty, mezi nimiž byla i druhá dcera Olga Kokšová, zazpívala několik svých oblíbených písniček z mládí. „Starají se o ni dvě generace, ona potřebuje non-stop přítomnost,“ uvedla Rečková, která je podle svých slov u maminky třetím rokem.

Anežka Kozlová se vždy starala zejména o hospodářství, na koníčky tak příliš času neměla. „Když ale její manžel žil, chodili spolu do Těšínského divadla,“ vzpomínal zeť stoleté ženy Josef Rečka. „On dělal většinou noční. Chodil do Pržna pět kilometrů pěšky na vlak a pak jel do Ostravy,“ přiblížil. Další koníček Anežky Kozlové si vybavila vnučka Jana Kutlvašrová. „Víte co? „Pipinky“. Dokud chodila, hlídala slepice. To bylo její,“ poznamenala Jana Kutlvašrová.

Ženě přijel pogratulovat také místostarosta Ladislav Gurecký, za sociální komisi přišel Jan Kropáč. „Je to událost, jedna z největších v historii obce. Mám dojem, že takovou oslavu jsme v Janovicích ještě neměli. Na obci jsem od revoluce, a na nic takového si prostě nepamatuju,“ prohlásil místostarosta Gurecký.

Janovice, které leží v malebném podhůří Beskyd, mají přibližně sedmnáct set obyvatel.

Stoletá Anežka Kozlová vychovala tři děti a má šest vnoučat. Rodina se při počítání potomků shodla na tom, že žena má kromě jednoho prapravnoučete také řadu pravnoučat. „Nemůžeme se jich dopočítat,“ přiznali gratulanté.