Sáhodlouhá kolona se vytvořila převážně kvůli řidičům polských kamionů, kteří si včas nezakoupili čtecí zařízení. „První čtečka vozidel je totiž hned na hraničním přechodu. Proto tady musí řidič kamion odstavit, od firmy zakoupit čtečku a nainstalovat na vozidlo. Celá operace přitom trvá třicet až čtyřicet minut,“ uvedl krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol.

Navíc firma, která zařízení na mýtné instaluje, není přímo na hranici, takže řidiči museli kamion odstavit. „Potom se zřejmě taxíkem přemísťovali několik kilometrů do vnitrozemí, aby si čtečku koupili,“ popisoval krajský policejní mluvčí Stanislav Sobol s tím, že české operační středisko požádalo o pomoc kolegy na Slovensku. „Kvůli vzniklé situace se na hraniční přechod dostavil i někdo z vedení žilinského ředitelství. Rovněž firma, která zajišťuje mýtné, přislíbila doplnění pracovišť dalšími pracovníky pro urychlení vyřizování mýtného,“ řekl Stanislav Sobol.

Redakce kontaktovala zaměstnance srubového hotelu Grůň v Mostech u Jablunkova, který se nachází kousek od uvedeného hraničního přechodu, aby zjistila, jestli se jich dopravní zácpa taky nějakým způsobem dotkla. „Samozřejmě tu kolonu sledujeme přímo z oken. Vypadá to opravdu hrozivě. Provoz našeho hotelu to ale nijak nenarušilo, neboť hosté k nám jezdí jinou cestou přes obec. Jedině se do problémů mohl dostat jen ten, kdo to tady moc dobře nezná,“ zamyslela se recepční hotelu Grůň.

Objízdná trasa pro řidiče nákladních vozidel vede po silnici č. I/56 směrem k hraničnímu přechodu Bílá – Bumbálka. „Průjezd osobních vozidel přes uvedený hraniční přechod byl podle dostupných informací plynulý a bez omezení,“ doporučoval policejní mluvčí Stanislav Sobol.