Prachem v sobotu trpělo nejen celé Ostravsko, Karvinsko, Frýdecko-Místecko a Třinecko, ale oproti dřívějšku i Opavsko. Ve většině lokalit se množství mikroskopických prachových částic pohybovalo okolo hranice 200 mikrogramů v metru krychlovém. Někde však prašnost překračovala 300 mikrogramů. Denní limit pro polétavý prach činí 50 mikrogramů.

V noci na neděli se prašnost zvýšila ještě více. V Bohumíně a Věřňovicích překročila 600 mikrogramů, nárazově dosáhla 700 mikrogramů. V Ostravě a Havířově byla vyšší než 400 mikrogramů.

Na zvýšené prašnosti má největší podíl průmyslová, zejména železárenská výroba a zplodiny z kotelen a domácích kotlů. Právě v době třeskutých mrazů se podíl lokálních topenišť zvyšuje.

Největší mráz panoval v regionu v nedělních ranních hodinách. V Opavě bylo zaznamenáno -24 stupňů Celsia, v Lučině -22 a v Ostravě-Porubě -21.

Za zhoršených rozptylových podmínek se doporučuje omezit pohyb venku a větrání obytných místností na dobu nezbytně nutnou. Prachové částice obsahující jedovaté prvky se usazují v dýchacích cestách, kde pak podporují vznik nemocí. U již nemocných lidí prach zhoršuje léčbu.