Slavnostní večer, který se tentokrát konal v krásném společenském sále třineckého Domu dětí a mládeže, provázela dobrá nálada. Radost všech, kteří převzali symbolické šeky, byla obrovská.

„V dnešní době finanční krize, kdy většina firem šetří, je stále těžší najít sponzory. Tím více jsme vděčni Plzeňskému Prazdroji za tento dárcovský program,“ shodli se představitelé neziskových organizací, kteří na vlastní kůži poznávají, jak těžký je boj o každou korunu.

Letošní ročník zaznamenal hned několik rekordů: přihlášeno do něj bylo celkem 86 projektů. 26 z nich, které vybrala Rada reprezentantů do druhého kola, lidé letos zaslali rekordní počet více než13 tisíc hlasů. „Těší mě, že největší nárůst zaznamenalo hlasování formou dárcovských SMS. Počet hlasů, které přinášejí i finanční příspěvek organizaci,jež projekt podala, bez ohledu na to, zda dostala grant, vzrostl o 85 procent. Organizace tak díky DMS získaly více než 75 tisíc korun navíc,“ říká Zuzana Novická, manažerka firemní odpovědnosti Plzeňského Prazdroje.

Jeden a půl milionu míří na Třinecko


Vítězem hlasování s absolutně nejvyšším počtem bodů se stal již podruhé Lašský smíšený pěvecký sbor Baška. „Díky programu Prazdroj lidem jsme si už loni mohli pro celý sbor pořídit nové kroje a nyní jsme zvítězili s projektem Mezinárodní festival pěveckých sborů Baška 2010, jímž chceme vzdát hold slavnému českému pěvci Eduardu Hakenovi, který je čestným občanem naší obce. Finanční příspěvek z Plzeňského Prazdroje nám umožní festival uspořádat,“ říká předseda sboru Michal Válek.

Z pěti třineckých projektů, které postoupily do druhého kola, uspěly hned čtyři. Do Třince tak letos putuje téměř jeden a půl milionu korun. „Třinec je hravý a dravý a má neuvěřitelný tah na branku. Když se naši lidé do něčeho pustí, stojí to za to,“ směje se starostka a členka Rady reprezentantů Věra Palkovská.

Třinecké projekty však letos byly mimořádně zajímavé a prospěšné– ať již to je nová sociální služba pro mladé Dům na půli cesty, vybudování M klubu v městské knihovně, hřiště pro malé i velké či projekt Děti patří do rodiny – Postavme společně dům pro začínající pěstounskou rodinu, který podalo Občanské sdružení Filadelfie-Přístav Oldřichovice a z programu Prazdroj lidem získalo grant ve výši 450 tisíc korun.

Ostrava musí zabojovat


„Chceme pomoci dětem z dětských domovů, aby našly novou rodinu, mohly vyrůstat v rodinném prostředí a mít se i v dospělosti kam vracet. Díky Prazdroji jsme tak zase o velký krok blíže k dalšímu domku, jenž se stane novým domovem pro rodinu s šesti dětmi z dětského domova,“ netají radost ředitel sdružení Bruno Heider, které už pro pěstounské rodiny na Třinecku vybudovalo několik domů. Tomuto projektu také poslali lidé více než21 tisíc korun prostřednictvím dárcovských SMS.

Třetí nejvyšší počet hlasů získal projekt dětského folklorního souboru Ostravička, která letos chystá již 16. ročník skvělého Mezinárodního folklorního festivalu CIOFF – Frýdek-Místek 2010. „Svědčí to o tom, že folklor stále žije, je oblíben a má velkou podporu veřejnosti,“ uvedla při převzetí symbolického šeku z rukou manažera pivovaru Radegast Ivo Kaňáka prezidentka festivalu Eva Geryková. Na Frýdecko-Místecko letos míří na další úspěšné projekty téměř milion korun.

Nedařilo se však Ostravě. Zatímco loni ostravské neziskovky úspěšně zabojovaly a grant získalo pět projektů, letos se to podařilo pouze Rotary Clubu Ostrava s projektem Stružielka, což je tábor s uměleckým zaměřením pro handicapované děti z České a Slovenské republiky.

Další ročník přijde opět s novinkami


Během osmi ročníků dárcovského programu Prazdroj lidem – dříve známého pod názvem Občanská volba– rozdělil Plzeňský Prazdroj na Frýdecko-Místecku, Třinecku, Jablunkovsku a v posledních třech letech i v Ostravě více než16 milionů korun a podpořil 93 projektů. „Oceňuji nejen samotnou finanční podporu, ale i způsob rozdělení peněz. Je dobře, že Plzeňský Prazdroj každý rok naslouchá názoru obyvatel tohoto regionu, které projekty z oblasti kultury, sociální péče nebo volného času oni sami pokládají za nejpřínosnější,“ říká primátorka Frýdku-Místku, senátorka a členka Rady reprezentantů Eva Richtrová.

V polovině roku bude vyhlášen v pořadí již devátý ročník dárcovského programu Prazdroj lidem. „Potěšil nás obrovský zájem. I po osmi letech je stále co vylepšovat,příští ročník proto opět přinese některé novinky,“ slíbil Luděk Kraus z Plzeňského Prazdroje.

„Dej Bůh štěstí,“ popřál všem závěrem tradičním pivovarským pozdravem manažer Radegastu Ivo Kaňák.

V osmém ročníku programu Prazdroj lidem získaly nejvíce hlasů a finanční příspěvek tyto projekty:


* Mezinárodní festival pěveckých sborů Baška 2010, 300 000 Kč

Lašský smíšený pěvecký sbor sbor z Bašky na Frýdecko-Místecku uspořádá v květnu festival, který má připomenut sté výročí nedožitých narozenin českého pěvce Eduarda Hakena, jedné z nejvýraznějších postav operní scény pražského Národního divadla. Tento vynikající umělec často a rád náš kraj navštěvoval a v roce 1994 se stal čestným občanem obce Baška. Účast na festivalu již přislíbila řada domácích i zahraničních souborů.
Tento vítězný projekt získal nejvíce hlasů – celkem 3202 a na DMS bylo vybráno 9585 korun.


* Děti patří do rodiny: Postavme společně dům pro začínající pěstounskou rodinu, 450 000 Kč

Občanské sdružení Filadelfie – Přístav postaví na Třinecku v pořadí již čtvrtý dům pro začínající pěstounskou rodinu, v němž najde nový domov šest dětí z dětského domova. Cílem není jen předat nový dům, ale i dlouhodobá pomoc a péče do doby, než všechny děti dosáhnou plnoletosti a postaví se na vlastní nohy. 2933 hlasů, finanční podpora z DMS 21 249 korun.


* Mezinárodní folklorní festival CIOFF Frýdek-Místek 2010, 85 000 Kč

Dětský folklorní soubor Ostravička připravuje již 16. ročník šestidenního mezinárodního festivalu, který právem patří nejvýznamnější v ČR a již tradičně se na něm představují špičkové soubory ze všech možných koutů světa. Až doposud na něm vystoupili umělci ze čtyř desítek států. 995 hlasů, finanční podpora z DMS 3591 korun.


* Kdo si hraje, nezlobí: Hřiště pro malé i velké a imobilní děti, 400 000 Kč

Dům dětí a mládeže v Třinci hodlá vybudovat v pěkném a klidném místě nové hřiště, které bude vybaveno herními prvky využitelnými pro širokou veřejnost od nejmenších dětí po seniory. O prázdninách tu budou moci děti i tábořit a využívat volný čas. 951 hlasů, finanční podpora z DMS 972 korun.


* Dům na půli cesty – nová sociální služba, 375 000 Kč

Tři garsonky v suterénních prostorách denního stacionáře Radost, které budou sloužit jako startovací byty pro mladé lidi po dosažení plnoletosti a odchodu z dětských domovů, chce vybudovat Centrum sociální pomoci v Třinci. Dům na půli cesty pro ně bude odrazovým můstkem na startu do nového života.873 hlasů, finanční podpora z DMS 4752 korun.


* Obnova a dovybavení hudební nástrojů souboru Valašský vojvoda, 78 400 Kč

Soubor lidových písní a tanců Valašský vojvoda z Kozlovic již čtyřicet let šíří tradice a odkaz lidového umění lašsko-valašského regionu. Za ta léta si vybudoval dobré jméno doma i v zahraničí. Zejména hudební nástroje však již potřebují obnovu a opravu. Z grantu bude zakoupena nová basa včetně přepravního obalu. 685 hlasů, finanční podpora z DMS 2268 korun.


* Stružielka 2010, 130 000 Kč

Projekt umožní týdenní pobyt na táboře s uměleckým zaměřením padesáti handicapovaným dětem z Ostravska a Kysuc, který již šestnáct let pořádá ostravský Rotary club ve spolupráci s Múzickou školou v Ostravě-Mariánských Horách a Rotary Club Žilina pod názvem Stružielka. Celkem se v něm už vystřídalo téměř devět set dětí a mladých lidí od sedmi do pětadvacet let s různým stupněm zdravotního či mentálního postižení. 653 hlasů, finanční podpora z DMS 1755 korun.


* M Klub pro mladé lidi a studenty, 195 000 Kč

V třinecké knihovně bude nově vybudováno oddělení pro mládež s moderní studovnou a multimediální učebnou, jehož součástí bude i M klub, kde si budou moci posedět, popovídat, ale kde budou probíhat i vzdělávací programy a volnočasové aktivity pro mladé lidi a studenty. 649 hlasů, finanční podpora z DMS 1026 korun.


* Vybavení ergoterapeutických dílen ve Škole života, 72 000 Kč

Denní stacionář ve Frýdku-Místku navštěvují dvě desítky mladých lidí s mentálním a kombinovaným postižením. Projekt umožní dovybavit ergoterapeutické dílny, pořídit pec na výrobu smaltovaných výrobků, výměnu a opravu opotřebovaných pracovních stolů a dalšího zařízení. 540 hlasů, finanční podpora z DMS 1863 korun.


* Pořízení sportovních překážek pro mladé hasiče, 37 300 Kč

Sbor dobrovolných hasičů Nošovice sdružuje téměř čtyři desítky dětí a mladých lidí. Celoroční hra Plamen je hlavní soutěží mládežnických družstev, v níž právě Nošovičtí dosahují výborných výsledků. Pořízení sady sportovních překážek a časomíry k nácviku disciplin jejich výsledky ještě zkvalitní a přiláká i další zájemce. 429 hlasů, finanční podpora z DMS 2052 korun.


* Projekt Rady reprezentantů: Rekonstrukce hasičské zbrojnice ve Skalici, 127 300 Kč

Zkulturnit prostory hasičské zbrojnice a zachovat hodnotu budovy, která byla postavena již v roce 1920, nyní může sbor dobrovolných hasičů ze Skalice u Frýdku-Místku. Cílem je upravit nejen zbrojnici, ale i její okolí tak, aby je mohli využívat mladí hasiči, ale i další spolky, občanská sdružení a skaličtí občané. 615 hlasů, finanční podpora z DMS 3672 korun.


* Projekt zaměstnanců pivovaru Radegast: Zvýšení bezpečnosti v lyžařském areálu TJ Radegast, 250 000 Kč

Z grantu bude zakoupen pracovní sněžný skútr pro zajištění provozu lyžařského střediska v lokalitě Visalaje-Sihly, který by sloužil i při zásazích Horské služby. Cílem je zajistit bezpečný provoz v areálu i na přilehlých běžkařských tratích, případně umožnit rychlý transport zraněných. 149 hlasů, finanční podpora z DMS 1323 korun.
Bude vás zajímat:

* Celkem bylo zasláno: 86 projektů od 79 organizací

■ Frýdecko-Místecko: 38 projektů

■ Ostrava: 35 projektů

■ Třinecko a Jablunkovsko: 10 projektů

* Celková hodnota projektů: 55 634 239 Kč

■ Požadovaná částka: 19 216 164 Kč

* Do veřejného hlasování: 26 projektů

■Požadovaná částka: 5 321 382 Kč


Výsledky hlasování:

* Celkem zasláno: 13 485 hlasů

■ Internet: 5030 hlasů

■ Hlasovací kupony: 5695 hlasů

■ DMS zpráva: 2227 hlasů = 4454 bodů (2787 DMS = 75 249 Kč)

(Celkový nárůst hlasů oproti loňskému roku se zvýšil o 20 procent, počet DMS dokonce o 80 procent)
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!