Přírodního sněhu totiž není mnoho – mimo sjezdovky ho na většině míst na horách leží okolo třiceti nebo čtyřiceti centimetrů. Pro upravené stopy to ovšem stačí, a tak si na své mohou přijít i milovníci běžeckého sportu.

Upravené běžecké stopy mohou lidé využít například v okolí Lysé hory. Vyrazit mohou například na trasy: Papežov - Lysá hora, nebo Lysá hora - Zimný - Ivančena - Albínovo náměstí, nebo na trasu Lysá hora - Vyšní Mohelnice - Bílý Kříž.

Běžecké stopy tu jsou upraveny pro klasický styl i pro bruslení. Běžkaři, kteří dávají přednost méně náročnému terénu, mohou zajet například na golfové hřiště v Ostravici. Připraven je tu pro ně upravený asi dvoukilometrový běžecký okruh s mírným převýšením. I tady je stopa upravena pro klasický styl i bruslení. Okruh je přístupný zdarma.

Kvalitně upravené běžecké trasy nabízí i Ski areál Mosty. „Pro milovníky běžeckého lyžování jsou upraveny běžecké stopy směrem na Tunel, Gírovou, Hrčavu, běžecké trasy směrem na Jablunkov a běžecký okruh přímo v areálu,“ ujistil provozovatel Ski areálu Mosty Alois Martynek. Zoufat si nemusejí ani lidé, kteří by rádi na běžky vyjeli, ale chybí jim vybavení. Ve Ski areálu Sviňorky na Morávce totiž funguje půjčovna běžek. Také zdejší běžecký okruh je kvalitně upravený. V sobotu 13. února se tu navíc pojedou závody na běžkách - druhý ročník Okruhu Travný.

Ani milovníci sjezdového lyžování se nemusejí nijak omezovat. V provozu jsou všechna lyžařská střediska v regionu. Nejvíce sněhu na sjezdovkách hlásí lyžařské středisko P.O.M.A. Malenovice, kde se vlekařům daří na svahu udržovat okolo 110 centimetrů přírodního a technického sněhu. Stejně dobře je na tom i sjezdovka Lyžování za domem v Palkovicích, která má rovněž okolo jednoho metru sněhové pokrývky.

Mezi 60 a 80 centimetry sněhu hlásí také z lyžařského areálu Bílá, areálu Kempaland Bukovec, z areálu Mosty ve Slezských Beskydech, ze Ski areálu Řeka a Ski Malenovice. „Podmínky pro lyžování jsou opravdu výborné. V provozu máme všechny tři sjezdovky a čtyři lyžařské vleky,“ ubezpečil Alois Martynek ze Ski areálu Mosty.

Lyžaři, kteří dávají přednost čistě přírodnímu sněhu, mohou vyrazit například do lyžařského areálu Kocianka v Čeladné. Na sjezdovce tu leží půl metru přírodního sněhu a vlekaři tu lákají na údajně nejlevnější lyžování v Beskydech, které je ideální pro rodiny s dětmi. Jižní sjezdovku na Lysé hoře pak pokrývá čtyřiceticentimetrová vrstva přírodního sněhu a lyžuje se tu vždy o víkendu.