Kniha zachycuje a mapuje dílo řepišťského básníka a spisovatele Bohumila Pavloka. Literární program mapující život a dílo Bohumila Pavloka připravila Literárně dramatická společnost Místecká Viola a podvečerem provázel Miroslav Lysek. Knihu o svém významném rodákovi vydala ve dvousetkusovém nákladu Obec Řepiště.

„Zčásti je to jakási první oficiálně vydaná syntéza toho, co už bylo o Bohumilu Pavlokovi napsáno. Podklady jsem čerpala jsem ze dvou publikací. Tu první sestavil Jan Kukuczka z Frýdku-Místku, který tímto způsobem soustředil fakta o Pavlokově životě. Druhá knížka, ze které jsem vycházela, byla nevydaná rigorózní práce Jana Kukučky z Řepišť,“ vysvětlila editorka knihy Slovo jako zrno a zároveň předsedkyně ostravského střediska Obce spisovatelů Lydie Romanská. „Kniha má dohromady kolem 250 stran a z toho asi 50 stran tvoří právě tato syntéza o životě Bohumila Pavloka. Zbytek knihy tvoří výběr z jeho díla,“ vysvětlila autorka. Nutno dodat, že publikace Slovo jako zrno byla vloni nominována na Knihu roku.

„Když jsme knihu představili v Praze na akci pořádané Národní knihovnou, bylo to zajímavé, ale takové pražské. Pak jsme ji chtěli představit lidem doma v Řepištích. Hledali jsme k tomu důstojné prostory a nakonec jsme je našli v místním kostelíku. Při této příležitosti skoro poprvé na veřejnosti zazpíval náš nedávno vzniklý pěvecký sbor, básně předčítali místní lidé, kteří umějí přednášet – a bylo to velmi milé a naše,“ pověděl starosta obce Řepiště Rostislav Kožušník. „Do třetice jsme knihu představili právě v rytířském sále frýdeckého zámku. Knihu jsem předtím samozřejmě četl, ale mohu říct, že tyto verše tak, jak je v tomto prostředí přednesla Místecká Viola, navíc když je venku sněhem ztichlá a zklidněná zšeřelá nedělní atmosféra, vyzní úplně jinak. Myslím, že si odtud všichni odneseme velice příjemný zážitek,“ vystihnul atmosféru literární akce Rostislav Kožušník.

„Rozhodně myslím není obvyklé, aby vesnice o nějakých 1 600 obyvatelích přijela do šedesátitisícih­lavého města aby ukázala, co umí její rodáci,“ pousmál se Miroslav Lysek. Na akci přišla i dcera Bohumila Pavloka Jana Sojková. „Jsem samozřejmě velice potěšena a chtěla bych velice poděkovat Místecké Viole za velice hezký program, nakladatelství Tilia za krásné zpracování a starostovi Řepišť a za vydání knihy o mém otci. Je mi líto, že se toho nedožil, ale jestli se někde shůry dívá, určitě je šťasten,“ pověděla Jana Sojková.