„Přišel jsem se inspirovat. A něco koupit,“ shrnul třicetiletý Jan Tureček z Frýdku-Místku. Expozice zaujala i nejmenší děti. „Pěkná,“ řekla o výstavě čtyřletá Barunka Volná a stejně to viděl i její tříletý bratr Bruno. Sourozenci výrobky obcházeli s maminkou a tetou.

Předsedkyně ČSZ Morávka Jarmila Bražinová chválila vystavenou sovu. „Je vyrobena z přírodních materiálů, kterých se tu vyskytuje hodně,“ upozornila. Majitelem sovy je Tomáš Kubatko z Morávky. Pořadatelům v sobotu pomohlo, že se na nedalekém vodním díle slavil Světový den vody. „Je tu prostě pořád plno. Lidé šli pěšky z přehrady, baštili domácí lahůdky a dobroty, každý si něco koupil,“ naznačila Jarmila Bražinová.

Většina výrobků pochází od lidí, kteří žijí v Morávce a okolí. K vidění je pěkná keramika, nechybí velikonoční vajíčka a naaranžované květiny. Hlavní aranžérkou je členka místní organizace Libuše Šafářová, která má při sobě kolektiv spolupracovníků.

„Každý něco donesl. Vystavují i školy a také nečlenové, kteří mají chuť. Podílejí se všichni, i ti, kteří přijdou a zaplatí vstupné,“ pravila Eva Nitrová, místopředsedkyně ČSZ Morávka. Místní organizace má 92 členů, šedesát je přímo z Morávky, zbytek z Pražma a Raškovic.

Zahrádkáři si pochvalují spolupráci s obecním úřadem v čele se starostou. „Patří jim poděkování, že nás tu nechají. Chystá se to od středy, jsou to tři dny kmitání, aranžování a donášení výrobků,“ přiblížila Jarmila Bražinová. Velikonočních výstav pamatuje hodně.

„Já bych řekla, že už by to mohlo být patnáct ročníků. Zpočátku se pekly jen perníčky,“ vzpomínala. „Zatím jsme spokojeni s tím, co je. Je to tu komorní, nám to vyhovuje. Nevím, co by to s námi udělalo, pokud bychom dostali velký sál,“ zamyslela se Bražinová. Podívat se přišla i dlouholetá členka místní organizace Vlasta Miarková. Pečlivě si prohlížela téměř každý výrobek. „Perfektní,“ shrnula.

„Člověk to dělá s láskou – a tak to i působí,“ rozhlédla se kolem sebe Eva Nitrová.