Ve čtyřhodinovém programu vystoupily i děti mosteckých mateřských a základních škol. „My tady ty tradice máme pod kůží,“ konstatovala Maryla Hlávka Kraina, ředitelka polské základní školy. „Děti se na to těší. Ve škole máme několik desítek krojů, vedou je k tomu i doma,“ řekla

Topení Morény, jinak také Mařeny či Mořeny, kterou zapálili a poté vhodili do potoka Ošetnica, přitom není zvyk, který by se v obci běžně praktikoval. „To spíš dělávali v oblasti od Těšína na druhou stranu. Asi i proto, že tady ty potoky nejsou tak velké. Štěstí, že bylo hodně vody, takže trochu plavala,“ poznamenala Maryla Hlávka Kraina.

V Domě PZKO malí i velcí návštěvníci zdobili perníčky, vyráběli velikonoční ozdoby z papíru, pedigu, drátku či sena. „Děti si mohou udělat ze sena zápichy, vybarvit keramické ozdoby a ozdobit vajíčka. Nejvíce je lákají ty barvičky,“ shrnula Jana Pavlíčková z Frýdku-Místku.

Stanislav Klus: Karabáče pletu roky, těžké mi to nepřipadá

Pořadatelé pozvali i Stanislava Kluse. Zájemcům ukazoval, jak se pletou karabáče. „Mám tady zásobu proutků, takže jim to dám, ať si to zkoušejí. Někteří starší kluci se to naučí, i když je to takové kostrbaté. Já to dělám roky, mně to těžké nepřipadá,“ pravil Stanislav Klus, jinak elektrikář Třineckých železáren.

V huti přes čtyřicet let pracovala i důchodkyně, která se v Domě PZKO trpělivě učila výrobě věnečku. „Jsem ráda, že se tady mohu něco přiučit,“ řekla 71letá žena. „Jsme tady poslední kus republiky. Měly by sem proudit dotace, aby se ty okrajové vesnice vzdělávaly. To tam napište,“ zopakovala několikrát. Výrobky obdivoval také Marian Kostka z Jablunkova, člen souboru Górole. „Vystoupení se nám podařilo, nejlepší to bylo před dřevěnkou, kde jsme jednu holku polili vodou,“ pravil.

Dřevěnka na Fojtství, která je jen pár metrů odtud, ožila velikonoční výstavou. Lidé si koupili to, co je zaujalo. „Toho si vezmu, ten je veselý,“ ukazovala Ludmila Szotkowská na perníkového zajíce. A přidala k tomu i kohoutka se slepičkou. „To jsou přece typické Velikonoce. Teď ještě manžel uplete karabáč, “ dodala Szotkowská.

V dřevěnce vystavuje celý region

Výstava potrvá do 5. dubna. Výrobky pocházejí od tvůrců z Mostů a širokého okolí. „Máme tady vajíčka, ty jsou někde od Frýdku. Vystavuje tady paní z Ostravy, ta je ale rodačkou z Hrčavy, pak Charita Jablunkov, Písečná, Hnojník, Turzovka, polská Istebna. Máme otevřeno v podstatě denně,“ vyjmenovala Alena Kolčárková z turistického informačního centra, jemuž se zkráceně říká GOTIC.

Poznamenala, že do příštího ročníku velikonoční akce chtějí pořadatelé zjistit, jak je to na Jablunkovsku s topením Morény. „Zkusíme vystopovat, jak to bylo,“ slíbila Kolčárková.