Například v roce 2000 bylo na skládky uloženo 390 tisíc tun odpadu, v roce 2008 tam skončilo 442 tisíc tun. A třeba v Ostravě už jsou současné skládky plné.

„Skládkuje se osmdesát procent odpadu. A to je zpráva, že neumíme dobře nakládat se svými zdroji. To, co lze, se musí vytřídit a zbytek, co už nelze materiálově využít, pak spalovat,“ uvedla ministryně životního prostředí Rút Bízková, která v úterý přijela do Ostravy na konferenci Odpady 21.

Proto je ministerstvo připraveno finančně podpořit výstavbu spalovny neboli krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů. Kraj s dalšími pěti městy ho chce postavit v areálu bývalého dolu Barbora v Karviné. Čtyřicet procent z nutných pěti miliard by přitom měla pokrýt dotace z evropských fondů, stát by se měl spolupodílet deseti procenty, zbytek má pokrýt úvěr od Evropské investiční banky, který už je předjednán.

Emise v místě klesnou


„Je reálné, že ty peníze kraj získá. Počítáme s tímto projektem. Záleží ale na tom, zda projekt včas připraví. Musí být realizován do podzimu 2015, dokdy je možné peníze čerpat,“ konstatovala Bízková.

Lidem z Karvinska se ale plán na stavbu spalovny nelíbí. Na petici proti tomuto projektu se už sešlo pět a půl tisíce podpisů. Obávají se zhoršení už tak špatného ovzduší. Nesouhlasné stanovisko vydali nedávno i karvinští radní ke studii posuzující vliv krajské spalovny na životní prostředí, kterou zpracovalo ministerstvo životního prostředí. A pokud nebudou splněny jejich požadavky, hodlají výstavbu blokovat. Proti výstavbě spalovny bojují i ekologické a občanské organizace, především místní ekologické sdružení Frygato-Eko.

Zástupci projektu ale nesouhlasí s tím, že se výstavbou spalovny životní prostředí na Karvinsku zhorší, naopak. Krajské centrum má ročně zpracovat dvě stě tisíc tun odpadu a produkovat elektřinu a teplo. O toto množství vyrobeného tepla se pak má snížit výkon sousední teplárny, která využívá černé uhlí. Tím se podle zástupců projektu emise v dané lokalitě sníží. „Dohoda se společností Dalkia už je na světě,“ informoval náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

O nutnosti projektu se jeho zástupci budou snažit přesvědčit v úterý odpoledne obyvatele Karviné, v tamním domě kultury se totiž koná veřejné projednávání hodnocení vlivu stavby na životní prostředí.