Záchranářský vrtulník byl volán v pondělí po patnácté hodině do nemocnice Třinec-Sosna. Posádka záchranné služby tam měla připraveného pacienta, který vyžadovat rychlý a především šetrný transport na specializované pracoviště Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě. Letecký transport je upřednostňován v případech, kdy by pacient trpěl otřesy v jedoucí sanitce.

Vrtulník byl sice před Třincem do deseti minut, ale situaci zkomplikovalo počasí. Mlha znemožnila bezpečné přistání. Pilot se proto přes dispečink domluvil na změně místa předání pacienta. Jako nejvhodnější si vybral pole u silnice v Hnojníku. Tam počkal na příjezd záchranky. I přes toto neplánované zdržení byl pacient dopraven do ostravské nemocnice ještě před 16. hodinou.

„Jednalo se o případ sedmadvacetiletého pacienta, který musel být vzhledem ke svému vážnému zdravotnímu stavu přeložen z třinecké nemocnice do Fakultní nemocnice v Ostravě. Vzhledem k nepříznivému počasí byl pacient překládán mezi Třanovicemi a Hnojníkem. O chvíli později už byl v péči ostravských lékařů,“ informoval mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Humpl.

K podobným situacím, kdy zásah vrtulníku zmaří počasí, nedochází příliš často. Helikoptéra létá zpravidla ve výšce kolem 300 metrů nad zemí. Na Ostravsku se piloti vyhýbají oblastem, kde se mlha tvoří pravidelně nebo jsou tam znatelné teplotní rozdíly. Patří mezi ně ostravské a třinecké ocelárny. „Těmto místům se vyhýbáme nejen kvůli teplotním rozdílům a páře, které by mohly vyvolat turbulence, ale také kvůli prachu, který by mohl poškodit proudové motory. řekl už dříve Deníku Jozef Ostrolucký, pilot záchranářského vrtulníku Kryštof 05.

S ohledem na vývoj počasí, kdy v Ostravě je krásně slunečno a v místě zákroku panuje například mlha, se někdy musí let odvolat. Někdy musí vrtulník dočasně přistát v poli a počkat až se přežene bouřka.

Samotné překládání pacienta v terénu není ničím výjimečným a záchranáři s takovými situacemi počítají. Především v hornatém terénu musí záchranáři, zpravidla členové horské služby, dopravit pacienta k místu, kde vrtulník dokáže přistát. Podobné situace se však stávají i ve městech. Pacienti jsou ošetřeni v sanitce, která je převeze několik stovek metrů k vrtulníku.