„Je to zajímavé, tady v okolí nic podobného není,“ pravil dvacetiletý Jakub Martynek. Soutěžil, přestože dva členové jeho týmu se ze zdravotních důvodů na poslední chvíli odhlásili. „Protože jeden z účastníků zůstal sám, tak šel k nám. Jsme jenom ve třech, ale je to sranda. Taková zdravá rivalita,“ prohlásil.

V klání nakonec vyhrálo družstvo Hopper. Nejoriginálnější název zvolil tým, v němž byli čtyřiadvacetiletý Miroslav Pilch, jeho mladší bratr Roman a Petr Hamadej.

„Nejkoulinkaťou­linkatější“ skončili nakonec čtvrtí, těsně pod stupni vítězů. Vše ale brali s humorem, přičemž už půl hodiny před startem se začali posilňovat pivem. Podle svých slov proto, aby náročnou soutěž, během které se navzájem hlasitě hecovali, zvládli. „Netrénujeme, nejsme sportovci. Je to zábava, ale zároveň jsme bojovali o každý bodík,“ prohlásil Miroslav Pilch.

Siláci soutěžili třeba v hodu kládou. K vidění byly velmi neobvyklé styly, házelo se z místa i s rozběhem. Ti nejzdatnější dokázali „náčiní“ poslat k jedenácti metrům. K nejtěžším úkolům patří tradičně štafeta na čas, při které členové týmu přenášejí třicetilitrový pivní sud přes obrovské dřevěné schody. „Dohromady to váží tak čtyřicet kilo, a ještě s tím skákat? Možná, že by se to dalo natrénovat,“ dumal osmnáctiletý Jablunkovan Roman Pilch. „Já jsem nadšený, spokojený. Je to nejtěžší disciplína,“ pravil po štafetě jeho bratr.

Jejich tým si připsal dílčí úspěch při zatloukání obřího hřebíku do pařezu. „Loni byly dvěstě padesátky, letos jsou to třístovky,“ upozorňoval šéf mosteckého areálu Alois Martynek, jenž celou akci moderoval. Petr Hamadej na úkol potřeboval jen sedm úderů kladivem. „A to jsem měl ještě jeden „majd“, čili jsem se netrefil,“ pravil Hamadej. Někdo mohl tvrdit, že mladík měl štěstí a zatloukal hřebík zrovna do měkkého místa, s tím ale Roman Pilch nesouhlasil. „On je truhlář, takže je profík. Nic jiného za tím nehledejte,“ vysvětloval.

Miroslav Pilch vzpomínal, že před dvěma lety se klání zúčastnil i jeho známější bratranec – Jindřich Hovorka, jehož proslavila reality show Vyvolení. „Tehdy se ještě při jedné disciplíně řezalo pilou – a on si málem uřezal palec, a tak ho vezli na Sosnu do Třince,“ naznačil Miroslav Pilch.

Skladba disciplín se ustálila až v loňském roce. Alois Martynek je přesvědčen o tom, že na 99 procent se nic měnit nebude. „Disciplíny se fakt osvědčily, jsou naprosto měřitelné. Jde o to, aby výkony nebyly sporné, aby nevznikaly zbytečné protesty mezi partami,“ řekl šéf areálu.

„Z mého pohledu je trochu zklamání, že letos bylo míň družstev než při minulých ročnících. Na druhou stranu – je to soutěž kolektivů, takže se může stát, že sehnat tři nebo čtyři chlapy do mančaftu může být problém. Stane se, že někdo onemocní, což jsou důvody, které nemůžeme ovlivnit, ale příští rok si víc pohlídám i osobní kontakty. Počasí bylo dost dobré, chybělo možná trochu sluníčka, ale to asi k takové drsné soutěži patří,“ míní Alois Martynek.

Podle něj je Gorolman pro všechny, kteří mají rádi legraci, ale zároveň ze sebe umí vydat maximum. Poslední akcí před zimní sezonou bude v sobotu 16. října Jadwiga kros, akce ve Ski areálu se uskuteční za každého počasí.