Obliba této akce každým rokem stoupá. Na náměstí před zámkem byl velký problém s parkováním. Před hlavní bránou se už od deváté hodiny dopoledne, kdy jarmak oficiálně začal, tvořily sáhodlouhé fronty.

Podle pořadatelů sem za celý den zavítalo kolem pěti tisíc lidí. Vánoční jarmark nabídl příchozím možnost si nejen prohlédnout, ale i nakoupit lidové a umělecké předměty. Nechyběly ani ukázky lidových řemesel, děti si přišly na své při Mikulášské nadílce, k dobré předvánoční náladě vyhrávala cimbálová muzika Háj, zaujal i folklórní soubor Chasička. Zpřístupněna byla i první část výstavy s názvem „Říše pohádek“. Velké množství prodejních stánků nabízely vánoční speciality a pamlsky. Protože byl silný mráz, zvláště dospělí se zahřívali teplou medovinou a svařeným vínem.

„Přišla jsem tady poprvé a musím upřímně říct, že jsem nadšená. Vánoční jarmark má přímo na zámku perfektní atmosféru. Strašně moc se tu líbí i mé malé vnučce, která má teprve dva a půl roku. Koupili jsme jí v jednom stánku kočičku,“ prozradila během akce O. R. z Frýdlantu nad Ostravicí. Čtyřletou Simonu Ručkovou se na výstavě v prostorách zámku zalíbil kašpárek. „Je jako z pohádky,“ upřímně zhodnotila holčička.

Vaflové mlsánky lidem prodával Josef Orság z firmy Forsitex. „Je o ně velký zájem, protože se rozplývají na jazyku. Vyrábíme je podle holandské receptury,“ prozradil Josef Orság. Až z Ostravy – Výškovic kvůli jarmarku přijela Vlasta Nováková. „Atmosféra je tu úžasná. Moc mě potěšilo, že se tu prodávají jen věci s vánoční tématikou. Určitě zde koupím i nějaký vánoční dárek. Protože jsem věřící, zašla jsem se pomodlit do zdejší kapličky k panence Marii. Už dopředu přeji všem lidem dobré vůle pěkné, klidné a požehnané Vánoce,“ dodala Vlasta Nováková.

Do konce roku se v prostorách frýdeckého zámku uskuteční ještě několik akcí. Už v pondělí 6. prosince od půl sedmé večer bude mít v Rytířském sále koncert Tomáš Kočko. Zazní písně z úspěšného alba Koleda, které bylo nominováno na cenu Anděl. Jako hosté vystoupí písničkář Pavel Býma a DFS Ostravička.