Azyl našla v prostorách bývalé základní školy, když musela opustit místo v mateřské škole. Ta totiž potřebovala kvůli zvýšenému zájmu o umístění dětí další prostory.

„O využití školy vedly v zastupitelstvu delší dobu spory dva tábory. Jeden říkal, že je chátrající objekt lepší zbourat, a ten druhy naopak chtěl školu zachránit a najít pro ni další využití. Já osobně jsem hodně rád, že zvítězili ti, kteří nechtěli přijít o budovu, do které se v minulosti chodili učit. Paradoxně spor rozhodly vlastně děti, které chtěli rodiče do školky umístit, a my museli najít pro knihovnu náhradní prostory,“ řekl starosta Šenova Antonín Ševčík.

Rekonstrukce historické budovy z roku 1856, která vyrostla na místě původní dřevěné evangelické školy z poloviny 16. století, stála město zhruba 1,5 milionu korun.

Do přízemí se přestěhovala kompletní kolekce několika tisíc svazků knih i s regály a nábytkem. Při stěhování a uskladnění pomáhaly desítky dobrovolníků.

„Stěhování knih zajišťovali mnozí po pracovní době. Knihy jsme převáželi i na vlečce za traktorem. Skauti věnovali v odpoledních hodinách mnoho hodin volného času řazení knih do regálů. Všichni se přitom usmívali a nikdo si nestěžoval. Bylo vidět, že jsou rádi, že mohou pomoci dobré věci,“ řekla vedoucí knihovny Simona Slavíková, která poukázala na to, že není důležité, aby byla knihovna v nové skleněné budově s výtahem, ale jen to, aby plnila svůj účel v důstojných prostorách, které díky radnici našla.