Aby bylo možné hříšníka podle nového nařízení trestat, musely by být zóny už vytvořeny. To bude ještě minimálně několik týdnů trvat. Přesto není situace tak beznadějná. I nyní by jej mohla stíhat policie, pokud by prokázala, že paprskem skutečně chtěl letadlo ohrozit.

„O vytvoření ochranných zón musí požádat provozovatel letiště. My pak posoudíme konkrétní podmínky a zóny vytvoříme. Jejich rozsah bude pravděpodobně zveřejňován formou vyhlášky či zákona. Zóny by byly poměrně rozlehlé a nepředpokládám, že by je bylo možné označit například cedulemi u každé silnice,“ řekla Deníku mluvčí Úřadu pro civilní letectví Jitka Ungerová.

O zónu kolem letiště ještě nikdo nepožádal. Jako první bude pravděpodobně pražská Ruzyně. Ta už má zónu předjednanou a chybí tak jen formální schválení.

Člověk, který bude přistižen s laserem ve vymezené zóně, riskuje vězení nebo vysokou pokutu. „Bude záležet, zda v tom počínání spatří policie trestný čin, za který by mohlo hrozit vězení, nebo by se jednalo o přestupek. V tomto případě by o postihu rozhodoval náš úřad, který by uložil finanční postih do výše 5 milionů korun,“ doplnila Ungerová.

Až do minulého pátku bylo nebezpečné používání silného zeleného paprsku zaznamenáváno jen u letiště v Praze-Ruzyni. V pátek večer však oslnění zaznamenal i pilot letadla nad letištěm v Mošnově. Okamžitě informoval dispečery na řídicí věži. „Naši pracovníci podnět pilota předávají pozemním bezpečnostním složkám, tedy policii a ostraze letiště,“ potvrdil mluvčí Řízení letového provozu Richard Klíma.

Konkrétně v pátek policie krátce po útoku paprskem celou oblast okolo letiště zkontrolovala, ale žádného podezřelého nenašla. Pokud by se podobné ataky opakovaly, mohla by se policie na odhalení soustředit. Protože k oslňování laserem dochází za tmy, bylo by ideální možností použití speciálního automobilu vybaveného kamerovou technikou pro noční vidění a termokamerami. Policie na severu Moravy jich má k dispozici hned několik. Rovinaté okolí kolem letiště navíc umožňuje výborný dohled až na několik kilometrů.

Čtěte také: Někdo ohrožoval laserem letadlo