Stejně jako každoročně nemohli na slavnostní události chybět lidé, kteří dobrovolně a bezplatně darují krev pro záchranu zdraví a životů dalších z nás. Letošní již 31. ročník společenského večera se konal 4. února v prostorách místeckého Národního domu. Pozvání přijalo 56 oceněných. 42 z nich obdrželo zlatou medaili MUDr. Jana Jánského za 40 bezplatných odběrů. Zbývajících 12 účastníků bylo odměněno zlatým křížem 3. třídy, kvůli kterým dárci celkem osmdesátkrát navštívili dobrovolně odběrná místa.

„Jsem rád, že tu mohu být. Dárcem jsem zhruba 6 let, těší mě, že mohu pomáhat druhým. Nevím, kdy sám budu potřebovat plazmu. Přijel jsem s přítelkyní, která má sama na kontě 80 odběrů,“ prozradil Tomáš Indrák z Havířova.

Za svůj přístup všem osobně poděkovala Marie Machová, ředitelka úřadu Oblastního spolku ČČK, spolu s Miroslavem Adamem, zastupitelem města, senátorkou Evou Richtrovou, Karlou Sedláčkovou za hematologicko-transfůzní oddělení a internista-hematolog Boris Bubeník z krevního centra ve Frýdku-Místku.

„Smyslem slavnostního večera je projevit svůj vděk všem bezpříspěvkovým dárcům krve, za jejich humánnost. Jak snad všichni vědí, krev je nenahraditelná tekutina a dárci tak svými činy pomáhají zachraňovat lidské životy,“ řekla Marie Machová, na jejíž bedrech spočívala veškerá organizace slavnostní akce, ukončené společenským plesem.

„Samotná příprava plesu trvala zhruba 14 dní a samozřejmě se také neobešla bez pomoci našich mládežníků. Říkám jim „moje děti“, ve skutečnosti jsou to však mladí dobrovolníci, studenti, kteří se školí především v první pomoci, pomáhají při různých akcích a své nabyté vědomosti se pak snaží předávat dál,“ doplnila Marie Machová.

Příjemnou atmosféru večera podtrhovala svou hudbou známá ostravská skupina Flash, která dokázala zaujmout nejen svými pěveckými výkony, ale i sličným dámským obsazením. „Kapela super! Klobouk dolů před nimi. Kolikrát jsem těžko rozpoznával, jestli to hrají opravdu oni. Jsou machři, jako originál,“ okomentoval uznale Tomáš Vybíhal, jeden z dárců.

Své nadšení neskrýval ani další z účastníků, který prozradil, že se jmenuje Oldřich: „Nejlepší ples je jedině ples ČČK. Jsem tu každým rokem, a to už jen z toho důvodu, že se jedná a smysluplnou a záslužnou akci.I v dobách „novodobého kapitalismu“ je krev tou nejdražší tekutinou, co na světě existuje, neboť zachraňuje životy“.

Ochotu dárců nelze tedy brát jako samozřejmost a je nutné ocenit všechny ty, kteří bez nároku na odměnu krev darují. Dosud ji nelze uměle vyrobit.

„Celá akce se vydařila, vše proběhlo bez problémů a plesalo se do čtyřech hodin ranních,“ informovala ředitelka Marie Machová.