Soubor lidových tanců a písní Ostravica zde přichystal v pořadí již 23. Lašský bál. Díky bohatému programu s tradičním folklorním repertoárem, který se soubor snaží uchovávat, se bál odlišuje od jiných. Není proto divu, že zájem a účast každoročně stoupá.

„Lístky byly vyprodány během čtyř dnů, je to letos celkem neuvěřitelné. Překvapivě přišlo mnohem více krojovaných než obvykle, dokonce i více lidí, kteří si koupili lístek bez místenky. Volné tak nezůstaly ani stoly, ke kterým si obvykle sedají hosté, aby mohli v klidu pojíst. Taková účast mě každopádně moc těší, i když je tady velice těsno,“ usmála se Monika Škanderová, vedoucí souboru Ostravica.

„Přípravě na akci říkáme Lašský víkend. Ten začíná v pátek a končí v neděli, kdy se uklízí. Samotná zkoušková příprava však trvá zhruba dva měsíce, než se všechno domluví a nacvičí. Ale už jsme celkem takoví zaběhnutí, každý ví, co má dělat,“ doplnila vedoucí.

Celou akci zahájili krojovaní tanečníci, kteří za zpěvu a doprovodu cimbálové muziky roztáčeli sukně svých partnerek.

„Krásná hudba, tanec, dobrá zábava i vínečko. Právě se vracíme z dobré večeře, tak nám nyní do tance moc nebude. Uvidíme, co nás bude čekat dál,“ svěřila se Alena Potiorová z Pazderné, pro kterou byl Lašský bál premiérový.

A co hosty opravdu čekalo? „Spousta zajímavých momentů. Začali jsme s předtančením a následovala výuka tanců. Naši tanečníci vzali lidi do kola a snažili se je naučit jednoduché figurální tance. Připravena byla samozřejmě i bohatá tombola. O půl jedenácté jsme otevřeli druhý bar, kde hrála cimbálovka a kde si lidé mohli zatancovat,“ řekl Radek Jakob, organizační vedoucí souboru. Tradičně nechyběl ani zlatý hřeb večera.

„Půlnoční překvapení chystáme každoročně. Jedná se o specifické nefolklorní taneční vystoupení. Cílem je, aby to bylo vtipné, děláme si ze sebe většinou legraci, takže na sebe navlékáme šílené oblečky a tancujeme šílené tanečky. Každý rok je to něco jiného, letošní překvapení se neslo v duchu Ostravice má talent,“ prozradila Monika Škanderová.

„Jsem zde poprvé a je to opravdu úžasné. Líbí se mi hudba a hlavně jsme přišli podpořit synovce, který zde tančí. Příští rok určitě zase přijdu,“ slibovala Naděžda Labzova z Lískovce.

Za doprovodu cimbálových muzik Jasénka ze Vsetína, Jana Pustky z Kozlovic a Ostravica všichni zpívali a tancovali, tak jak to má na bálech být – až do rána.